جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تمرینات ساده برای تقویت بینایی و کاهش تنبلی چشم

line
فهرست مطالب

چه چیزی برای تنبلی چشم (آمبلیوپی) مفید است؟ از روش های درمانی برای این بیماری که بسیار ساده و به صرفه است، استفاده از چشمی است که منجر به تعادل در بینایی چشم ضعیف میشود. برای بهبود چشم ضعیف، قرار دادن چشمی روی چشم سالم به مدت 2 تا 6 ساعت در روز بسیار موثر است. مدت استفاده از این چشمی باید توسط پزشک متخصص چشم تشخیص داده شود.

تنبلی چشم

تنبلی چشم، یکی از بیماری های شایع در دوران کودکی است. این بیماری باعث کاهش رشد بینایی در یکی از چشم ها می شود. البته باید گفت که این بیماری در افراد بزرگسال نیز رخ می دهد و با درمان قابل بهبود است.

تنبلی چشم به معنای عدم توانایی یکی از چشم ها در تمرکز به خوبی است و اغلب در دوران کودکی به دلیل رشد غیرطبیعی بینایی در چشم ایجاد می شود. در این حالت، چشم ضعیف یا تنبل، به سمت داخل یا بیرون چرخش می کند و قادر به تمرکز بر روی اجسام یا نقاط ثابت نیست. تنبلی چشم یکی از عوامل اصلی کاهش بینایی در کودکان است و معمولاً از زمان تولد تا حدود هفت سالگی ظاهر می شود. این بیماری به طور معمول تنبلی یکی از چشم ها است و نادر است که هر دو چشم تنبل شوند.

در صورت تشخیص و درمان به موقع، بیماری تنبلی چشم می تواند در جلوگیری از مشکلات بینایی دراز مدت کمک کند. چه چیزی برای تنبلی چشم مفید است؟ درمان این بیماری شامل استفاده از لنزهای چشمی، عینک و کاورهای چشمی است. اما اگر تنبلی چشم در دوران کودکی درمان نشود، ممکن است باعث از بین رفتن بینایی در دوران بزرگسالی شود.

در بیماری تنبلی چشم، بینایی یکی از چشم ها به خوبی رشد نمی کند که پزشکان آن را با نام آمبلیوپی شناخته اند. این بیماری در هر سنی قابل درمان است. اگر درمان مناسب برای این بیماری انجام نشود، مغز قادر به تشخیص تصاویری که تنبلی چشم به نمایش می گذارد، نخواهد بود و این مشکلاتی برای بینایی ایجاد می کند.

علائم بیماری تنبلی چشم

بیماری تنبلی چشم یک بیماری شایع است که معمولاً در سنین ۶ تا ۹ سالگی بروز می کند. این بیماری باید در همان زمان کودکی درمان شود. در این حالت بیماری، بیمار معمولا به دلیل نقص در سیستم بینایی بدنش، نمی‌تواند با یک چشمش دید طبیعی داشته باشد. بطور معمول دلیل این نقص ژنتیکی است، اما با تشخیص به موقع، تنبلی چشم به راحتی قابل درمان است. در ادامه ما به معرفی علائم، عوامل موجب ایجاد این بیماری و روش‌های درمان آن خواهیم پرداخت.

علایم اصلی بیماری تنبلی چشم عبارتند از خم شدن و بستن چشم، کج شدن سر، عدم تمایز بین اشیاء نزدیک و دور، عدم تقارن در چشم‌ها، چرخش چشم به سمت داخل یا بیرون و اختلال در تمرکز.

همچنین بیمار ممکن است پلک زدن سریع یا بستن چشم نیز داشته باشد. در آزمایشات چشمی نیز نتایج غیر طبیعی مشاهده می شود.

تشخیص آمبلیوپی یا تنبلی چشم

واجب است که تمامی اطفال قبل از ورود به مدرسه، برآوردی از وضعیت سلامت چشمی خود داشته باشند. این بررسی توسط پزشک چشم پزشکی انجام می‌شود. هدف این بررسی، تشخیص مشکلات موجود در ساختار چشم و همچنین اطمینان از وجود هر گونه مشکل چشمی قبل از ورود به محیط تحصیلی است.

در این بررسی، چشم پزشک به چند نکته اصلی توجه می‌کند. اولاً، کاهش دریافت نور به چشم باید حتماً مورد توجه قرار گیرد و وجود هر گونه موانع در راه نور رسیدن به چشم باید برطرف شود. دوماً، از آنجایی که هماهنگی بین دو چشم برای بینایی مناسب اهمیت فراوانی دارد، وجود هر گونه اختلاف میزان بینایی بین دو چشم باید شناسایی و رفع شود. همچنین، حرکت همزمان و طبیعی دوربین چشمی نیز باید تحت نظر قرار گیرد. و وجود هر گونه نقص در این حرکت باید تشخیص داده شود.

در صورت تشخیص هر گونه مشکل چشمی، باید کودک مورد درمان واقع شود تا بتواند بینایی کامل خود را به‌دست آورد. برنامه درمانی توسط چشم پزشک تعیین می‌شود. و تمامی جزئیات درمان به شما توضیح داده می‌شوند.

دلایل ابتلا به تنبلی چشم

تکامل سیستم بینایی در بدن از دوران جنینی شروع و تا ده سالگی ادامه می‌یابد. در بیماری تنبلی چشم ، عدم تکامل سیستم بینایی در دوره مذکور باعث کاهش قدرت بینایی می‌شود. این بیماری معمولا به یک چشم اتکا می‌کند، اما ممکن است تاثیر سوءی روی بینایی هر دو چشم داشته باشد. وقتی اعصاب بین مغز و چشم به طور مناسب تحریک نمی‌شوند، تصاویر تولید شده در چشم سالم بهتر هستند. و به مغز کمک می‌کنند تا چشم سالم را برای دیدن انتخاب کند؛ در نتیجه، قدرت دید چشم مبتلا به بیماری ضعیف‌تر می‌شود و این ممکن است علت تنبلی چشم باشد.

تنبلی چشمی که به بیماری آمبلیوپی معروف است در اثر تجربه غیرعادی بینایی در ابتدای زندگی به وجود می آید. در این شرایط، مسیرهای عصبی بینایی بین لایه نازکی از بافت شبکیه در پشت چشم و مغز تغییر می کند. این تغییر باعث می شود که یک چشم ضعیف تر عمل کند و سیگنال های کمتری از طریق مغز دریافت کند.

تشخیص علل تنبلی چشم

دلایلی که می‌توانند منجر به بروز بیماری تنبلی چشم شوند، عبارتند از:

 1. اختلالات عضلانی: آنها می‌توانند باعث انحراف چشم شوند و در نتیجه دید دوتایی ایجاد می‌کنند و تصاویر را واضح نشان نمی‌دهند. این عامل باعث بروز بیماری تنبلی می‌شود.
 2. مشکلات انکساری: نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم می‌توانند باعث تفاوت در قدرت بینایی چشم‌ها شوند. هنگامی که چشم ضعیف‌تر نمی‌تواند تصویر واضحی از اشیاء ایجاد کند، به تدریج باعث بروز بیماری تنبلی می‌شود و نیاز به درمان دارد.
 3. محرومیت: هر مشکلی که برای یک چشم وجود داشته باشد می‌تواند کودک را از دید واضح با چشم متأثر محروم کند. به عنوان مثال، کدر شدن عدسی چشم (آب مروارید)، آب سیاه، پایین افتادگی پلک یا مشکلات ژنتیکی. این مشکلات ممکن است منجر به تنبلی چشم شوند و نیازمند درمانی هستند.

عوامل موثر در تنبلی چشم

 1. عوامل ژنتیکی: وجود سابقه خانوادگی در بیماری های چشمی مانند تنبلی چشم می‌تواند به افزایش خطر تشکیل تنبلی در فرد کمک کند.
 2. عوامل درون رحمی: عواملی مانند عفونت‌ها، عوامل شیمیایی و تغذیه نامناسب در دوران بارداری ممکن است به خطر تشکیل تنبلی چشم در نوزادان بیابند.
 3. استفاده از داروها: برخی داروها مانند کورتیکواستروئیدها در طول دوران بارداری می‌توانند خطر تنبلی چشم را افزایش دهند.
 4. عوامل محیطی: عواملی همچون عفونت‌های تنفسی، زمان طولانی و بیش از حد استفاده از موبایل و کامپیوتر و عدم انجام فعالیت‌های بینایی فشرده ممکن است به تشکیل تنبلی چشم منجر شوند.
 5. نقص تغذیه: تغذیه نامناسب و فقیر در مواد مغذی و ویتامین‌ها ممکن است به خطر تشکیل تنبلی چشم مربوط شود.

تنبلی چشم بزرگسالان

تشخیص آمبولیوپی در بزرگسالان ممکن است دشوار باشد. این امر از آن جهت است که علائم بارزی ندارد و تنها با معاینه توسط پزشک تشخیص داده می‌شود. افراد بزرگسالی که در این بیماری مبتلا هستند، ممکن است در هنگام رانندگی، خطرات احتمالی را به صورت اشتباه تشخیص دهند و ناگهانی با اشیا برخورد کنند.

آیا لنز طبی ضرر دارد بیشتر بخوانید: آیا لنز طبی ضرر دارد؟ افسانه یا واقعیت

تنبلی چشم معمولاً به عنوان عدم توانایی در دیدن و تفسیر درست تصاویر توصیف می‌شود. اگر شما یا کسی دیگری از تشخیص تنبلی چشم در بزرگسالان شک دارید، بهتر است به یک پزشک چشم پزشکی مراجعه کنید. او در مورد تاریخچه درک بیناییتان سوالاتی مطرح می‌کند و به شما برخی از عینکها و لنز چشم مورد نیاز می‌دهد. اگر پزشک مشکوک به وجود تنبلی چشم شما می‌شود، ممکن است شما را به یک متخصص چشم عمومی یا متخصص روان نوروسایکیاتری خواهد ارجاع داد. آنها ممکن است از آزمون‌های دیگری استفاده کنند تا به تشخیص درست برسند و راه‌های درمانی را برای کمک به بهبود نگرش و بینایی شما پیشنهاد دهند.

تشخیص به موقع و درمان تنبلی چشم

تنبلی چشم، یک بیماری وراثتی است که تشخیص دادن آن در زمان مناسب، مسئله اصلی در درمان آن است. اگر بیماری تنبلی چشم در کودکی که سیستم بینایی چشم در حال رشد است، تشخیص داده شود، به راحتی قابل درمان است. عمل تنبلی چشم نیز در این مرحله آسانتر انجام می‌شود. اما هرچه تشخیص تنبلی چشم دیرتر صورت بگیرد، احتمال درمان آن کاهش می‌یابد. بهترین زمان برای شروع درمان تنبلی چشم، قبل از سن هفت سالگی است. تشخیص به موقع، به خصوص در بیماری‌های آب مروارید و پایین افتادگی پلک، بسیار حائز اهمیت است. اگر درمان فوری و به موقع در این نوع بیماری تنبلی چشم انجام نشود، می‌تواند باعث از بین رفتن کامل بینایی کودک شود.

درست مانند بزرگسالان، برخی کودکان هم ممکن است به بیماری آمبلیوپی یا تنبلی چشم مبتلا شوند.

علایم تنبلی چشم در کودکان به شرح زیر است: سردرد مزمن، خستگی چشم ها، ضعف در بینایی و خستگی زودرس بینایی، مشکل در تشخیص فاصله و غیره. برخی از این علایم ممکن است به حدی شدید باشند که، کودکان مشکلات جدی در گرفتن یا پرتاب اشیا داشته باشند.

تنها راه تشخیص بیماری تنبلی چشم، معاینه توسط پزشک متخصص است. پزشک با بررسی مهارت های بینایی و عملکرد هر دو چشم، تشخیص درست را می گذارد و درمان را شروع می کند. بنابراین، والدین باید برای سنجش بینایی کودکانشان به پزشک متخصص مراجعه کنند.

چه چیزی برای درمان تنبلی چشم مفید است

چه چیزی برای درمان تنبلی چشم مفید است؟ به طور کلی درمان تنبلی چشم بستگی به علت آن دارد. در صورتی که مشکل عیب انکساری باشد، استفاده از عینک مناسب اولویت اول است. با استفاده از عینک مناسب باید مشکل اصلی که باعث به وجود آمدن تنبلی چشم می شود را رفع کرد. سپس می توان با استفاده از شیوه های مختلفی چشم ضعیف تر را تقویت کرد.

استفاده از قطره چشمی می تواند به تار کردن موقت بینایی چشم قوی تر منجر شود و به مغز ایمایی استفاده بیشتر از چشم ضعیف تر را تحریک کند. استفاده از محافظ چشم. با قرار دادن یک محافظ بر روی چشم قوی تر، مجبور شود که بیشتر از چشم ضعیف تر استفاده کند. و بخش بینایی آن را بهبود بخشد. نصب فیلتر های نیمه شفاف در لنز عینک چشم.

دیگر چه چیزی برای تنبلی چشم مفید است؟ همچنین تمرینات و درمان هایی مانند نقاشی و بازی هایی که نیاز به تمرکز و استفاده از هر دو چشم دارند می توانند در تقویت چشم ضعیف کمک کنند و در فرآیند درمان موثر باشند.

در هر صورت، تمرینات و درمان باید تحت نظر و تجویز چشم پزشک انجام شود و ممکن است مدت زمان درمان تنبلی چشم چند هفته تا چند ماه طول بکشد.

اگر تنبلی چشم ناشی از انحراف چشم باشد، پزشک معمولاً جراحی عضلات چشم را توصیه می کند.

و در صورتی که تنبلی چشم ناشی از بیماری هایی مانند آب مروارید و پایین افتادگی پلک چشم باشد. باید هر چه سریعتر درمان شود که ممکن است عمل جراحی منجر به بهبود وضعیت چشم شود.

تنبلی چشم و درمان بزرگسالان

چه چیزی برای تنبلی چشم بزرگسالان مفید است؟ درمان بیماری تنبلی چشم در بزرگسالان ممکن است به دو روش اصلی انجام شود: روش بینایی درمانی و استفاده از عینک. روش بینایی درمانی شامل تمریناتی است که فرد می تواند با انجام و تکرار آنها، به بهبود مهارت های بینایی خود کمک کند. استفاده از عینک نیز به هماهنگی و کنترل عملکرد مناسب چشم تنبل کمک می کند. همچنین، در برخی موارد ممکن است نیاز به کاور کردن چشم سالم با استفاده از وسایل تخصصی نیز وجود داشته باشد.

به طور کلی، متخصصین مغز و اعصاب قابلیت درمان بیماری تنبلی چشم در بزرگسالان را تأیید کرده اند. اما حتی اگر درمان در بزرگسالی موفقیت آمیز نباشد، این نکته را باید به یاد داشت که با رعایت راهنمایی های پزشک معالج و انجام مراقبت های مناسب، می توان از بروز تغییرات بیشتر جلوگیری و بینایی را حفظ کرد.

برای بهبود بینایی در بزرگسالان مبتلا به تنبلی چشم، استفاده از برنامه ها و ورزش های بینایی که توسط اپتومتریست طراحی شده اند، می تواند مفید باشد. اما توجه کنید که این تمرینات باید به صورت تخصصی و تحت نظارت پزشک انجام شوند. استفاده از تمرینات آنلاین بدون نظارت متخصص می تواند عوارض خطرناکی به همراه داشته باشد.

در نهایت، تشخیص و درمان زودهنگام بیماری تنبلی چشم در بزرگسالان بسیار مهم است. در صورتی که بیماری به موقع تشخیص و درمان نشود، ممکن است به از دست رفتن بینایی فرد منجر شود. بنابراین، افرادی که احساس مشکلات بینایی می کنند، باید به یک پزشک معالج مراجعه کنند و در صورت لزوم، تست های بینایی صورت بگیرد.

حالا نوبت شماست تا بگویید چه چیزی برای تنبلی چشم مفید است؟

جدید ترین لنزها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وب اپلیکیشن لنزشو را به صفحه اصلی گوشی تان اضافه کنید.

 1. در نوار پایین دکمه “Share” را انتخاب کنید.
 2. در منو باز شده گزینه، “Add to home screen” را انتخاب کنید.
 3. در مرحله بعد “Add” را انتخاب کنید.