لنز چشم چیست؟

لنز چشم چیست؟

لنز چشم (عدسک) یک عدسی بسیار نازک و منحنی از جنس پلاستیک است که روی قرنیه چشم قرار می گیرد. لنز چشم معمولا به سه منظور مورد استفاده قرار می گیرد.

۱. مصرف کننده برای تغییر رنگ چشم و زیباتر به نظر رسیدن آن از لنز استفاده می کند.

۲. مصرف کننده از لنز چشم به جای عینک و برای بهبود عملکرد چشمهایش استفاده می کند.

۳. تعدادی از لنزهای تماسی موجود در بازار هر دو کارکرد را به صورت یکجا دارند. خریدار لنز می تواند در کنار استفاده ی طبی از لنز چشم رنگ چشمهای خود را نیز تغییر دهد.

مزایای استفاده از لنز چشم

مزایای استفاده از لنزهای چشم باعث شده است که تعداد زیادی از افراد به جای استفاده از عینک و یا انجام عمل لیزیک به استفاده از این لنزها روی بیاورند. مهم ترین مزایای استفاده از لنزهای تماسی شامل موارد زیر می شود:

۱. ورزشکاران برای گسترده شدن میدان حرکت خود و جلوگیری از کند شدن توان حرکتی می توانند از لنز چشم استفاده کنند.

۲. لنز چشم در تعدادی از مبتلایان به عیوب انکساری چشم مانند آستیگماتیسم روند درمان را تسریع می کند.

۳. لنز چشم برای افرادی که تمایل به استفاده از عینک ندارند بسیار مناسب است.

معایب استفاده از لنز چشم

۱. به دلیل اینکه لنز تماسی مستقیما روی چشم قرار می گیرد با پوشش دادن تمامی سطح قرنیه مانع رسیدن اکسیژن به طور کامل به چشم می شود. انتخاب لنز های نرم یا سیلیکونی باعث می شود که اکسیژن بیشتری به چشم شما برسد.

۲. لنز تماسی برای نرم نگه داشتن خود بیشتر اشک چشم را جذب کرده و موجب خشکی چشم می شود. این امر باعث تحریک پذیری، سوزش و قرمز شدن چشم و در مواردی زخم شدن قرنیه می شود.

لنز سخت و نرم

در یک دسته بندی کلی لنزها به دو دسته نرم و سخت تقسیم می شوند. لنزهای سخت خیلی بهتر از لنزهای نرم عیوب انکساری چشم مانند آستیگماتیسم را بهبود می بخشند. استفاده از لنز نرم به مراتب از لنز سخت آسان تر است. افراد هنگام استفاده از لنزهای نرم احساس راحتی بیشتری دارند. به همین دلیل است که بیشتر از نود و پنج درصد از لنزهای مورد استفاده مردم در جهان نرم هستند.

انواع لنز چشم از نظر مدت زمان مصرف

انواع لنزها از نظر مدت زمان مصرف به چند دسته تقسیم می شوند:

۱. لنزهای روزانه: همانطور که از اسم این نوع لنز مشخص است برای استفاده در روز طراحی شده اند. مصرف کننده لنز در پایان روز باید آن را از چشمان خود در بیاورد.

۲. لنز یک بار مصرف: این لنز بعد از یک بار مصرف باید به دور انداخته شوند. لنز یک بار مصرف همانند لنز روزانه نباید در هنگام خواب روی چشم باشد.

۳. لنزهای فصلی: این نوع از لنزهای تماسی برخلاف نامشان در فصل خاصی مورد استفاده قرار نمی گیرند. لنز فصلی بعد از سه ماه استفاده باید کنار گذاشته شوند.

۴. لنز سالیانه: این نوع لنز برای استفاده طولانی مدت طراحی شده است و استفاده از آن هنگام خواب بلامانع است. مصرف کننده این نوع لنز نباید در مراقبت های بهداشتی از لنز خود مانند ضد عفونی کردن روزانه آنها کوتاهی کند.

اصول استفاده از لنز چشم

چشم ها یکی از حساس ترین اعضای بدن هستند. استفاده نادرست از لنز چشم به آسانی می تواند باعث ایجاد عفونت در این قسمت از بدن و آسیب زدن به بینایی فرد در طولانی مدت شود. به کار بستن موارد زیر می تواند از بروز مشکلات مربوط به استفاده از لنز جلوگیری کند:

۱. دست ها قبل از استفاده حتما شسته و ضدعفونی شوند.

۲. لنز چشم هر بار قبل و بعد از استفاده با محلول مخصوص شسته شود.

۳. نحوه قرار دادن لنز در چشم از اپتومتریست و متخصص مربوطه فرا گرفته شود.

۴. لنزها هر بار بعد از استفاده در ظرف مخصوص خود همراه با مقداری محلول نگهداری شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *