جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

علت سوزش چشم هنگام لنز گذاشتن چیست

line
فهرست مطالب

علت سوزش چشم هنگام لنز گذاشتن چیست؟ اگر هنگام استفاده از لنز چشم دچار قرمزی چشم شدید، آن را یک علامت هشدار در نظر بگیرید. لنز تماسی ممکن است کوچک و بی ضرر به نظر برسد. اما به خاطر داشته باشید که این جسمی است که روی سطح چشم شما قرار دارد.

قرمزی چشم ها از لنز ها ممکن است به این معنی باشد که شما آنها را بیش از حد می پوشید و برای مدتی نیاز به استراحت دارید. با این حال، شرایط زیادی وجود دارد که می تواند باعث افزایش قرمزی چشم در هنگام استفاده از لنز های تماسی شود.

به خواندن ادامه دهید. تا هشت دلیل اصلی که چرا لنز شما ممکن است باعث سوزش و قرمزی چشم شوند را بیاموزید.

ورم ملتحمه پاپیلاری

ورم ملتحمه پاپیلاری غول پیکر (GPC) یک بیماری است. که معمولاً در افرادی که از لنز استفاده می کنند دیده می شود.

این به این دلیل است که لنزهای تماسی گاهی اوقات می توانند سطح ملتحمه، بافت شفافی که سفیدی چشم را می پوشاند، تحریک کنند. همچنین ممکن است به دلیل استفاده بیش از حد از لنزهای تماسی یا تمیز نکردن صحیح آنها رخ دهد.

GPC باید فوراً درمان شود تا از آسیب به پلک یا قرنیه جلوگیری شود. گزینه های درمانی برای GPC شامل موارد زیر است:

 • به مدت چند هفته از استفاده از لنزهای تماسی خودداری کنید. تا به چشم فرصت التیام داده شود.
 • زمان استفاده از لنزهای تماسی را در روز محدود کنید.
 • برای کاهش خارش و تورم از داروهای قطره چشم یا پماد تجویز شده توسط چشم پزشک استفاده کنید.
 • نوع لنزهای تماسی خود را تغییر دهید.
 • فقط از محلول های لنز استفاده کنید که محلول های نمکی نگهداری نشده هستند.
 • با لنزهای تماسی نخوابید.

کلر

CLARE مخفف “چشم قرمز حاد ناشی از لنز تماسی” است. CLARE که توسط باکتری ایجاد می‌شود، واکنشی به سمومی است که باکتری‌های معمولی در چشم شما ایجاد می‌کنند. ۲ سمومی که معمولاً با پلک زدن از چشم شما خارج می‌شوند. می‌توانند به لنز تماسی بچسبند.

این سموم تجمع یافته و می توانند قرمزی چشم بسیار ناخوشایندی ایجاد کنند. CLARE بیشتر در افرادی یافت می شود که چرت های طولانی دارند یا با لنزهای تماسی خود می خوابند.

استفاده نکردن از لنزهای تماسی تا زمانی که CLARE برطرف نشود ممکن است تنها درمان مورد نیاز باشد. در برخی موارد، قطره چشمی استروئیدی، قطره چشمی آنتی بیوتیک یا ترکیبی از هر دو ممکن است مورد نیاز باشد.

محلول لنز چشم

اگر از محلول لنز تماسی به درستی استفاده نکنید. مانند استفاده مجدد از محلول قدیمی از شب قبل و در نتیجه قرار دادن همان باکتری ها و سایر ذرات در روز بعد به چشم خود، چشمان شما ممکن است تحریک شود.

اگر چشمان شما قرمز است، ممکن است به محلول ضدعفونی کننده لنز تماسی که استفاده می کنید حساسیت داشته باشید. آلرژی می تواند در هر زمانی ایجاد شود، حتی اگر چندین سال از محلول خاصی استفاده کرده باشید.

درمان شامل استفاده مناسب از محلول های لنز تماسی است و برای واکنش های آلرژیک به محلول لنز، درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • استفاده از محصولاتی با برچسب “چشم های حساس” یا “بدون حساسیت”
 • اطمینان از حذف مواد نگهدارنده از لنزهای تماسی
 • خرید یک جفت لنز تماسی جدید
 • اگر مشکل ادامه داشت، لنزهای تماسی یکبار مصرف روزانه را در نظر بگیرید.

آلرژی فصلی

افرادی که آلرژی دارند گاهی اوقات برای استفاده از لنزهای تماسی مشکل دارند. خارش مداوم، مالش چشم و اشک ریزش ناشی از آلرژی می تواند ناراحت کننده باشد. اما وجود لنز در چشم می تواند علائم آلرژی چشمی شما را بدتر کند.

لنزهای تماسی گرده و ذرات آلرژیک را که در هوای اطراف شما شناور هستند جمع آوری می کند. این مواد می توانند به لنزهای شما بچسبند. این باعث بدتر شدن آلرژی شما می شود.

درمان ممکن است شامل داروهای آلرژی باشد. برای کاهش علائم آلرژی بهترین راه استفاده از لنزهای تماسی یکبار مصرف روزانه برای جلوگیری از تجمع گرده و سایر ذرات روی لنزها می باشد.

کراتیت

کراتیت التهاب یا تحریک قرنیه است.

استفاده نادرست از لنزهای تماسی، مانند استفاده طولانی مدت از لنزها، تمیز نکردن صحیح آنها، یا استفاده از آنها در حین شنا می تواند منجر به کراتیت شود.

عوارض ناشی از کراتیت می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • زخم قرنیه
 • زخم های باز روی قرنیه شما که به آن زخم قرنیه می گویند
 • کاهش موقت یا دائمی در بینایی شما
 • کوری
 • درمان به کراتیت عفونی یا غیر عفونی بستگی دارد. برای کراتیت عفونی از قطره های چشمی آنتی بیوتیک، ضد ویروسی یا ضد قارچی و گاهی از داروهای خوراکی استفاده می شود. اشک مصنوعی، داروهای ضد التهابی چشم، و چسب چشم برای محافظت از چشم برای درمان کراتیت غیر عفونی استفاده می شود.

زخم قرنیه


زخم قرنیه زخم های باز روی سطح چشم است. آنها بیشتر در اثر عفونت با باکتری، ویروس، قارچ یا انگل ایجاد می شوند

آیا لنز طبی ضرر دارد بیشتر بخوانید: آیا لنز طبی ضرر دارد؟ افسانه یا واقعیت

قرمزی چشم اغلب اولین علامت زخم قرنیه در حال توسعه است. همچنین ممکن است احساس کنید جسم خارجی در چشم شما وجود دارد.

زخم قرنیه همیشه در زمینه مراقبت از چشم جدی گرفته می شود. زیرا در صورت عدم درمان می تواند به سرعت عوارض ایجاد کند. اگر این علائم را دارید، بلافاصله به دنبال مراقبت باشید. زخم قرنیه پتانسیل ایجاد اسکار قرنیه را دارد. آنها می توانند برای همیشه بینایی را کاهش دهند و گاهی اوقات باعث کوری شوند

زخم قرنیه می تواند به دلیل برنامه استفاده نامناسب، استفاده بیش از حد یا سایش طولانی مدت ایجاد شود.

درمان زخم و عفونت قرنیه به علت آن بستگی دارد و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • قطره های کورتیکواستروئیدی برای کاهش تورم و التهاب
 • قطره های چشمی که باکتری ها، تبخال ها، سایر ویروس ها یا قارچ ها را درمان می کند
 • داروی ضددرد

لنزهای ضعیف یا معیوب

مهم است که پس از دریافت مجموعه جدید لنزهای تماسی، به چشم پزشک خود مراجعه کنید تا برای پیگیری لنزهای تماسی خود قرار ملاقات داشته باشید. آنها می توانند بررسی کنند که لنزها معیوب نیستند، شما نسخه مناسبی دارید و به درستی جا می شوند.

عدسی‌هایی که خیلی تنگ هستند می‌توانند جریان طبیعی اشک را در زیر لنز شما محدود کنند. آنها همچنین میزان اکسیژنی که به قرنیه شما می رسد را کاهش می دهند. گاهی اوقات، یک حلقه فشاری یا حلقه قرمز در اطراف قرنیه در اتاق معاینه قابل مشاهده است.

چشمان شما ممکن است صبح خوب به نظر برسند، اما با گذشت روز، ممکن است قرمز شوند و شروع به درد کنند.

لنزهای تماسی که خیلی شل هستند نیز ممکن است باعث قرمزی شوند. یک لنز شل با هر پلک زدن حرکت می کند. می تواند قرمزی ایجاد کند و احساس می کنید جسم خارجی داخل چشم شما است.

برداشتن لنزهای تماسی باید علائم را کاهش دهد، همراه با دریافت لنزهای جدید در صورت معیوب بودن یا نصب مجدد لنزهای تماسی جدید.

سندرم خشکی چشم

حتی اگر شما مطلقاً هیچ علامتی از سندرم چشم خشک ندارید، ممکن است هنگام استفاده از لنزهای تماسی، چشمان شما بسیار خشک باشد. برای داشتن یک لنز تماسی موفق، باید لایه اشکی نسبتا سالمی داشته باشید.

یک لنز تماسی می تواند هر پارگی شما را خیس کند. این کار اجازه روانکاری چشم یا لنز شما را نمی دهد.

علائم خشکی چشم اغلب با گذشت روز افزایش می یابد. چشمان شما ممکن است قرمز شود و ممکن است احساس خراشیدگی داشته باشید. اگر چشمان شما به شدت خشک است، ممکن است نتوانید لنزهای خود را بیش از چند ساعت در یک زمان استفاده کنید.

درمان خشکی چشم ممکن است شامل قطره های چشمی روان کننده بدون نسخه (OTC) باشد که اشک مصنوعی نامیده می شود و تغییرات سبک زندگی مانند:

 • با استفاده از رطوبت ساز
 • نوشیدن آب فراوان
 • محدود کردن زمان نمایشگر و استراحت کردن صفحه نمایش
 • سعی کنید از دود، باد و تهویه مطبوع خودداری کنید
 • خواب زیاد


علت سوزش چشم هنگام لنز گذاشتن چیست

راه های مختلفی برای رفع قرمزی و سوزش چشم وجود دارد:

 • لنز چشم را برای چند روز حذف کنید.
 • از اشک مصنوعی استفاده کنید.
 • اگر آلرژی فصلی دارید از قطره های چشمی آنتی هیستامین استفاده کنید.
 • روزی یکی دو بار کمپرس خنک یا حوله را روی چشمان بسته خود قرار دهید.
 • از محرک ها یا محرک ها (دود، بخار، گرده، گرد و غبار، کلر، یا شوره حیوانات خانگی) خودداری کنید.
 • اگر قرمزی چشم یک سوزش جزئی باشد نباید بیش از یک یا دو روز طول بکشد. عفونت های جدی تر ممکن است باعث قرمزی و سوزش چشم برای یک تا دو هفته شود.

خلاصه

اگر از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید و چشم‌هایتان قرمز است، چشم‌های شما سعی می‌کنند به شما هشدار دهند که ممکن است مشکلی وجود داشته باشد. گاهی اوقات قرمزی چشم ممکن است به این معنی باشد که شما چشم‌هایتان را بیش از حد استفاده کرده‌اید، آنها را به‌درستی تمیز نکرده‌اید یا به‌درستی آن‌ها را تغییر نمی‌دهید.

آلرژی نیز می تواند علت آن باشد. گاهی اوقات چشم های قرمز و تحریک شده به دلیل سندرم چشم خشک یا لنزهای تماسی نامناسب است.

قرمزی چشم همچنین می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی تر باشد. برای مثال، زخم قرنیه نیاز به درمان فوری دارد. مهم است که به پزشک خود مراجعه کنید تا بتواند علت قرمزی چشم شما را تعیین کند.

حال شما بگویید علت و درمان سوزش چشم هنگام لنز گذاشتن چیست؟

جدید ترین لنزها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وب اپلیکیشن لنزشو را به صفحه اصلی گوشی تان اضافه کنید.

 1. در نوار پایین دکمه “Share” را انتخاب کنید.
 2. در منو باز شده گزینه، “Add to home screen” را انتخاب کنید.
 3. در مرحله بعد “Add” را انتخاب کنید.