جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

چگونه لنز بگذاریم (راهنمای گام به گام)

line
فهرست مطالب

چگونه لنز بگذاریم (راهنمای گام به گام)

چگونه لنز چشم بگذاریم؟ ما به عنوان موجوداتی با چشمان شکننده و حساس، طبیعتاً می خواهیم انگشتان دست را از آنها دور نگه داریم. منطقی است که قرار دادن لنزهای تماسی غیرقابل تصور است. حتی کمی ترسناک – شما تقریباً کره چشم خود را لمس می کنید!

اما، مانند بسیاری از مهارت ها، تمرین کلید موفقیت است. ما قول می دهیم که قرار دادن لنز چشم شما می تواند به اندازه گذاشتن یک عینک طبیعی باشد. و به همان اندازه ایمن باشد.

برای کمک به شما در منحنی یادگیری، راهنمای ایجاد مخاطبین برای مبتدیان (و هر کس دیگری که مایل به تجدید نظر است) تهیه کرده ایم.

توجه: این راهنما برای لنز چشم یکبار مصرف نرم اعمال می شود، نه لنز های نفوذپذیر گاز «سخت» یا سفت. لنزهای تماسی سخت به دستورالعمل های متفاوتی نیاز دارند!

چگونه با ساده ترین راه لنز بگذاریم

شش مرحله کلیدی برای قرار دادن لنز چشم به راحتی و ایمن وجود دارد.

1. دستان خود را بشویید

استفاده از لنزهای تماسی کثیفی، مواد زائد و روغن را از پوست شما به لنز منتقل می کند، مگر اینکه دستان شما به شدت تمیز باشند.

آنها را با یک صابون بدون روغن و عطر کاملاً بشویید و با پارچه یا حوله ای که پرز جمع نمی کند خشک کنید. پارچه میکروفایبر یک انتخاب عالی است.

2. لنز چشم را تمیز کنید

لنز تماسی خود را از جعبه یا بسته بندی یکبار مصرف آن باز کنید. باید در یک چاه کوچک محلول تماسی قرار گیرد و می توانید آن را به آرامی بین انگشتان خود بردارید. از پدهای انگشتانتان به جای ناخن هایتان استفاده کنید تا عدسی را پاره یا پاره نکنید.

لنز را در کف دست خود قرار دهید و یک محلول تماس تازه به آن بدهید تا در یک گودال کوچک فرو برود. هرگز از آب لوله کشی استفاده نکنید. یا هر چیز دیگری غیر از محلول تماسی تایید شده استفاده نکنید. – در غیر این صورت ممکن است اجازه دهید باکتری های مضر و مواد خارجی روی لنز جمع شوند.

با یک انگشت از دست دیگر، لنز تماسی را به آرامی به جلو و عقب روی کف دست خود بمالید. بعد از 15 ثانیه یا بیشتر، آن را با یک محلول دیگر بشویید. این روش تمیز کردن “مالش و آبکشی” تضمین می کند که لنز عاری از موادی است که می تواند چشم شما را تحریک کند.

3. لنز را در نوک انگشت خود نگه دارید

لنز باید شبیه یک کاسه کوچک باشد. اگر شبیه گنبد است، باید آن را برگردانید! (لنز چشم را در انتهای اشاره یا میانی انگشت غالب خود قرار دهید. یا هر دستی را که می خواهید برای قرار دادن آن در چشم خود استفاده کنید)

همچنین باید بررسی کنید که لنز سمت راست به بیرون باشد. یک لنز از داخل به بیرون لبه‌های گشاد دارد، مانند کاسه که لبه کوچکی دارد که دور تا دور می‌چرخد. یک لنز تماسی که به درستی چرخانده شده باشد، لبه‌ای تمیز و بدون گشاد دارد.

برخی از لنزها نیز دارای متن چاپ شده روی آنها هستند. که می توانید برای تأیید درست چرخاندن آن به دنبال آن بگردید.

4. چشم خود را باز نگه دارید (به آرامی!)

با دستی که لنز چشم را نگه نمی دارد، پلک بالایی خود را با احتیاط بالا بکشید تا بیشتر چشم شما نمایان شود. آن را خفه نکن! فقط با یک انگشت آن را از بالا باز نگه دارید.

اگر فضای بیشتری برای کار می خواهید، می توانید پلک پایینی خود را نیز پایین بکشید. از انگشت خالی روی دستی که لنز را نگه می دارد استفاده کنید.

نفس بکشید. و سعی کنید، از پلک زدن خودداری کنید. تو داری عالی انجامش میدی.

5. لنز تماسی را در چشم خود قرار دهید

در حالی که در آینه نگاه می کنید، انگشت خود را که لنز تماسی روی آن قرار دارد به آرامی به سمت چشم خود بیاورید. لنز را به آرامی روی سطح چشم خود لمس کنید.

بیش از این نیازی به فشار دادن آن نخواهید داشت. – لنز باید به راحتی انگشت شما را ترک کند و به پوشش مرطوب چشم شما بچسبد.

برخی از افراد ترجیح می دهند به بالا نگاه کنند و لنز تماسی را روی قسمت سفید چشم، زیر عنبیه قرار دهند. برخی دیگر دوست دارند در حالی که مستقیم به جلو نگاه می کنند، لنز را روی چشم خود قرار دهند. ببینید کدام روش برای شما طبیعی تر است.

6. مطمئن شوید که لنز تماسی احساس راحتی می کند

هنگامی که لنز تماسی در چشم شما قرار گرفت، چند بار پلک بزنید تا در یک موقعیت راحت قرار گیرد. همچنین می توانید برای مرکز آن به بالا، پایین، چپ و راست نگاه کنید.

اگر عدسی در آن است و شما به وضوح از طریق آن چشم می بینید، وقت آن است که مراحل را با چشم دیگر تکرار کنید! می‌توانید برای هر مرحله از همان دست‌ها استفاده کنید یا آنها را عوض کنید، این به شما بستگی دارد.

نکاتی برای اینکه چگونه لنز بگذاریم

اکنون که می‌دانیم چگونه لنز بگذاریم. زمان آن رسیده است، که تکنیک خود را با چند نکته خاص تقویت کنید که این روند را حتی راحت‌تر می‌کند.

لنز چشم خود را هر بار به همان ترتیب قرار دهید

یک سفارش را انتخاب کنید و به آن پایبند باشید: چشم راست، سپس چپ، یا برعکس. این نکته به ویژه در صورتی مهم است که چشم‌های شما نسخه‌های متفاوتی دارند—شما نمی‌خواهید لنزهای ترکیبی و مشابه داشته باشید. علاوه بر این، انجام یک برنامه روتین به ایجاد حافظه عضلانی کمک می کند.

در صورت امکان، ناخن های خود را کوتاه نگه دارید

ناخن های بلند می توانند مانع استفاده یکپارچه از لنز تماسی شوند و احتمال خراش یا پاره شدن لنزها در طول این فرآیند بیشتر است.

اگر ناخن‌های بلندی دارید. زمانی که در حال یادگیری نحوه قرار دادن لنز چشم هستید. ناخن ها را کوتاه‌تر کنید. در عوض، می‌توانید با تمرین زیاد مهارت بیشتری پیدا کنید!

مراقب آرایش و قطره های چشمی که استفاده می کنید باشید

انتخاب محصولات آرایشی بدون روغن و ریمل‌هایی که الیاف زیادی از بین نمی‌برند، می‌توانند به عاری از چربی و محرک‌ها کمک کنند.

علاوه بر این، اگر قصد استفاده از قطره‌های چشمی را دارید، مطمئن شوید که آنها برای استفاده در تماس‌ها تایید شده‌اند – قطره‌هایی که نیستند می‌توانند باعث چرب یا کدر شدن لنزهای شما شوند، گاهی اوقات برای همیشه.

آرامش را در خود پرورش دهید

یادگیری اینکه چگونه لنز بگذاریم. برای بسیاری از افراد یک چشم انداز دلهره آور است. و زمانی که چشمان شما به نظر می رسد که با هم همکاری نمی کنند، می تواند ناامید کننده باشد. احتمالاً قبل از اینکه خودکار احساس شود، چندین بار تلاش خواهد شد – این طبیعی است!

مهم این است که خود را تشویق کنید تا اینکه خودتان را شکست دهید. وقتی در میانه تلاش برای گذاشتن لنزهای خود هستید، آن را آهسته بگیرید، عمیق نفس بکشید و بدانید که می توانید هر چند بار که نیاز دارید از نو شروع کنید.

اگر لنزهای شما ناراحت کننده هستند چه باید بکنید

اگر لنز خود را در چشم قرار دادید و چیزی احساس خارش، سوزش یا فقط «اذیت» کرد، وقت آن است که آنها را بیرون بیاورید و دوباره امتحان کنید.

زمانی که لنز از چشم شما خارج شد، آن را بررسی کنید. آیا می توانید علائم آسیب، پارگی یا خراش را ببینید؟ اگر چنین است، آن را دوباره در آن قرار ندهید.

اگر لنز آسیب ندیده و/یا فقط کمی کثیف به نظر می رسد، آن را با روش مالش و شستشو دوباره تمیز کنید و ببینید که آیا بعد از آن روی چشم شما احساس بهتری پیدا می کند یا خیر. اما سعی نکنید از لنزهایی استفاده کنید که به طور مداوم شما را ناراحت می کند – آن را دور بیندازید و یک لنز جدید امتحان کنید.

چگونه لنز را در بیاوریم

حال یاد گرفتیم چگونه لنز بگذاریم. اما چگونه می توان دوباره لنزهای تماسی را بیرون آورد؟

خوب، ما طرفدار روش “نفوذ ملایم” هستیم.

ابتدا دست های خود را دوباره بشویید. هنگامی که لنزهای تماسی را لمس می کنید (یا هر جایی نزدیک چشمتان) همیشه باید دست های تمیزی داشته باشید.

سپس با استفاده از دستی که با آن لنز را بیرون می آورید، با انگشت وسط خود به آرامی پلک پایینی خود را به سمت پایین بکشید تا چشم شما بیشتر نمایان شود. با انگشت اشاره خود روی همان دست، لبه لنز تماسی خود را به آرامی لمس کنید و آن را تا قسمت سفید چشم خود پایین بیاورید.

لنز تماسی را بین انگشت اشاره و شست خود فشار دهید تا آن را بگیرید و از چشم خود بردارید. آن را با روش شستشو و مالش تمیز کنید، آن را در محلول تازه نگهداری کنید و تکرار کنید.

نحوه ایمن استفاده لنز چشم

مانند هر ابرقدرتی، توانایی با چند مسئولیت بیشتر همراه است. این دستورالعمل ها را در هنگام استفاده لنز های خود دنبال کنید تا چشمانتان راحت و ایمن باشد.

اگر برای استفاده، لنز تازه کار هستید، ابتدا آنها را تمام روز نپوشید. درعوض، آنها را برای چند ساعت در یک زمان نگه دارید و با عادت کردن به آنها، مدت زمان را به تدریج افزایش دهید.

از دوش گرفتن، شنا کردن و خوابیدن با لنز خودداری کنید

وارد شدن آب به چشمان شما در حالی که از لنزهای تماسی استفاده می کنید، یک دستور العمل برای تحریک و حتی عفونت است. اگرچه دوش‌ها، جکوزی‌ها و استخرها ممکن است برای شما تمیز به نظر برسند، اما با مخاطبین شما خوب بازی نمی‌کنند. بهتر است یک جفت عینک پشتیبان به همراه داشته باشید و قبل از هر نوع غوطه وری، مخاطبین خود را بردارید.

علاوه بر این، با لنزهای تماسی خود نخوابید. – حتی چرت زدن. تنها استثنا در اینجا این است که لنزهایی دارید که برای استفاده طولانی مدت تایید شده اند. و اپتومتریست به شما اجازه چرت زدن با آنها را داده است.

هرگز از لنز چشم تاریخ گذشته استفاده نکنید

بیشتر لنزهای تماسی برای استفاده روزانه، هفتگی، دو هفته‌ای یا ماهانه طراحی شده‌اند. استفاده از لنز خود را بیش از مدت زمانی که برای پوشیدن طراحی شده اند ادامه ندهید. همیشه آنها را با یک مجموعه جدید تعویض کنید.

در صورت مشاهده علائم عفونت چشم به پزشک مراجعه کنید

اگر هر یک از علائم زیر را دارید، به خصوص اگر بیش از یک روز طول بکشد. به این معنی است که زمان آن رسیده است که از لنزهای تماسی خود استفاده نکنید. و برای معاینه چشم برنامه ریزی کنید:

  • درد، تورم و/یا قرمزی در چشم شما
  • ترشحات از چشم شما می آید
  • حساسیت به نور
  • چشم های بیش از حد آبریزش
  • دید تار یا ابری
  • تحریک طولانی مدت چشم
  • احساس اینکه نمی توانید چیزی را از چشم خود بیرون بیاورید

به زودی، شما یک متخصص لنزهای تماسی خواهید بود

هیچ کس با دانستنه قبلی شروع نمی کند. کمی تمرین، کمی پشتکار و رعایت بهداشت مناسب چشم نیاز دارد. اما راحتی پوشیدن لنز های یکبار مصرف نرم یک پاداش بزرگ است. و هر کسی می تواند این کار را یاد بگیرد.

امیدواریم اعتماد به نفس شما را برای قرار دادن لنز چشم افزایش داده باشیم. به زودی برای راهنمای ما در مورد تکنیک های پیشرفته، از جمله چرخاندن لنز در هوا مانند یک سکه، به طوری که کاملاً در چشم شما فرود آید، بازگردید. (این یک شوخی است، لطفا تلاش نکنید.)

جدید ترین لنزها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وب اپلیکیشن لنزشو را به صفحه اصلی گوشی تان اضافه کنید.

  1. در نوار پایین دکمه “Share” را انتخاب کنید.
  2. در منو باز شده گزینه، “Add to home screen” را انتخاب کنید.
  3. در مرحله بعد “Add” را انتخاب کنید.