جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

چند ساعت می توانم هر روز لنز چشم را بپوشم؟

line
فهرست مطالب

چند ساعت می توانم هر روز لنز چشم را بپوشم؟ مدت زمانی که می توانید از لنزهای چشم در یک بار استفاده استفاده کنید بستگی به نوع لنز چشمی که دارید. (استفاده روزانه یا طولانی مدت) و مشکلات بینایی مانند خشکی چشم یا حساسیت دارد.

مثلا:

اگر از لنزهای روزانه استفاده می کنید که باید قبل از خواب بیرون بیایند. ممکن است بتوانید 8 تا 16 ساعت در روز از لنزهای خود استفاده کنید.

اگر از لنزهای طولانی استفاده می‌کنید، لنزهایی که می‌توانید در طول شب استفاده کنید، ممکن است بتوانید لنز رنگی خود را تا هفت روز در آن نگه دارید. بسته به لنزها، حتی ممکن است تا 30 روز استفاده مداوم وجود داشته باشد.

با این حال، برخی از استفاده کنندگان لنز چشم نمی توانند لنز های طولانی مدت را برای حداکثر تعداد روز تحمل کنند.

خط آخر: از چشم پزشک خود بپرسید که چه مدت می توانید هر روز با خیال راحت از لنز های خود استفاده کنید.

زمان برای سفارش مجدد لنز است؟ با خیال راحت می توانید از سایت های معتبری مثل لنز شو خرید کنید.

سایر سوالات متداول در مورد اینکه چند ساعت در روز باید از لنزهای چشم خود استفاده کنید عبارتند از:

چند ساعت می توانم هر روز لنز رنگی را بپوشم؟

می‌توانید هر روز برای مدت زمانی مشابهی که از لنزهای معمولی استفاده می‌کنید، از لنزهای رنگی استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید که باید برای دریافت نسخه و اتصالات رنگی به چشم پزشک مراجعه کنید، حتی اگر آنها را فقط به دلایل زیبایی دریافت می کنید.

آیا می توانید هر روز از لنز چشم استفاده کنید؟

شما باید بتوانید هر روز از لنزهای چشم خود استفاده کنید مگر اینکه مشکل موقتی داشته باشید که مانع از استفاده راحت یا ایمن از لنزهایتان شود. به عنوان مثال، اگر شما:

 • احساس قرمزی یا سوزش چشم
 • مصرف دارویی که با استفاده از لنزهای چشم سازگار نیست (مثلاً قطره های چشمی آلرژیک)
 • داشتن واکنش آلرژیک به محصولات لنز چشم
 • تجربه خشکی چشم که با پوشیدن لنز، چشم را ناراحت می کند.
 • ابتلا به عفونت چشم یا پلک (مثلاً چشم صورتی)

همچنین ممکن است چشم پزشک به شما بگوید در زمان‌های خاصی از استفاده از لنزهای چشم استراحت کنید.

برای مثال، گیر کردن لنز در چشم ممکن است باعث ساییدگی قرنیه شود که برای بهبودی نیاز به زمان دارد.

و خوابیدن در با لنز های روزانه می تواند باعث کمبود اکسیژن در قرنیه شود. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است عاقلانه باشد که چند روز از عینک استفاده کنید. و به چشمان خود فرصت نفس کشیدن بدهید.

اگر برای مدت طولانی از لنز چشم استفاده کنید چه اتفاقی می افتد؟

استفاده بیش از حد طولانی می تواند منجر به خشکی چشم، قرمزی، آسیب به قرنیه و التهاب مزمن شود که می تواند باعث شود تحمل خود را برای لنز چشم از دست بدهید.

چه مدت باید برای اولین بار از لنز چشم استفاده کنید؟

هنگامی که شروع به استفاده از لنز می کنید. بهتر است به تدریج زمان استفاده از لنز های خود را در هر روز افزایش دهید.

در روز اول، ممکن است لنز خود را چهار ساعت بپوشید و هر روز یک ساعت به آن اضافه کنید. هنگامی که شروع به استفاده از لنز می کنید، چشم پزشک برنامه ای را برای شما توصیه می کند.

آیا می توانید با لنز چشم چرت بزنید؟

شما نباید با لنزهای چشم چرت بزنید، مگر اینکه از لنزهای طولانی استفاده کنید. که برای استفاده در هنگام خواب تأیید شده اند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری گزارش می‌دهد. که چرت زدن یا خوابیدن با لنز روزانه، یک رفتار پرخطر در میان افرادی است که از لنز استفاده می کنند.

آیا لنز طبی ضرر دارد بیشتر بخوانید: آیا لنز طبی ضرر دارد؟ افسانه یا واقعیت

چرا خوابیدن با لنز چشم بد است؟

برای حفظ سلامت چشم ها، روزانه و شبانه به یک منبع ثابت اکسیژن برای چشمان خود نیاز دارید. چرت زدن یا خوابیدن با لنزهای روزانه باعث کاهش جریان رسیدن اکسیژن به قرنیه می شود.

خوابیدن با لنز می تواند خطر ابتلا به موارد زیر را افزایش دهد:

 • عفونت های باکتریایی و ویروسی چشم
 • التهاب قرنیه که می تواند به بینایی شما آسیب برساند
 • نئوواسکولاریزاسیون قرنیه، رشد عروق خونی بیشتر برای تامین اکسیژن قرنیه

تا چند ساعت می‌توان لنز طبی یا رنگی را در چشم نگه داشت؟

زمان استفاده روزانه از یک لنز طبی یا لنز رنگی به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل شامل نوع و برند لنز، کیفیت آن و حساسیت چشم فرد استفاده کننده می‌شود. با این حال، در صورت استفاده از لنز طبی یا رنگی با کیفیت و از برندهای معتبر، می‌توان تا ۱۶ ساعت متوالی از آن استفاده کرد بدون اینکه ایجاد حس ناراحتی شود.

در واقع، می‌توانید صبح هنگام بیدار شدن از خواب لنز خود را قرار داده و تا شب پیش از خواب آن را از چشمتان درآورید. با این وجود، نباید فراموش کنید که نحوه مراقبت از لنز چشم نیز بسیار مهم است زیرا در غیر این صورت، کارایی لنز ممکن است کاهش یابد.

لنزهای ساخته شده از سیلیکون هیدروژل نسبت به سایر لنزها در ارائه اکسیژن و تنفس بهتر عمل می‌کنند. به عبارت دیگر، این لنزها اکسیژن بهتری را نسبت به لنزهای هیدروژل معمولی رسانده و اجازه می‌دهند چشم تنفس کند. و رطوبت خود را حفظ کند. به همین دلیل، می‌توان مدت طولانی‌تری از این لنزها استفاده کرد بدون نگرانی در این زمینه. هرچند، لنزهای رنگی به اکسیژن نفوذ نمی‌کنند، بنابراین مناسب است کمتر از آنها استفاده کنید. به عنوان مثال، می‌توانید آنها را در طول یک مهمانی چند ساعته استفاده کنید و پس از پایان مهمانی، آنها را از چشمتان بیرون بیاورید.

چند ساعت می توانم هر روز لنز چشم را بپوشم؟

تاریخ انقضا لنزهای طبی یا رنگی

وقتی یک کارخانه، لنز تولید میکند. لازم است بعد از انجام فرآیندهای تولید و آماده شدن لنز، آن ها را برای بررسی و آزمایش دریافت کند. تا مشخص شود تا چه مدت لنز ها می توانند بدون مشکل و سالم باقی بمانند. به عبارت دقیق تر، لنز ها هم زمان تولید دارای تاریخ انقضا هستند.

برای مثال، ممکن است یک لنز چشم در حالت بسته بندی تا ۵ سال بعد از تولید، قابلیت استفاده داشته باشد. اما اگر بسته بندی آن باز شود. تاریخ انقضا برای استفاده فقط یک سال باقی می ماند. بنابراین در نظر داشتن تاریخ انقضای لنز ها بسیار حائز اهمیت است. علاوه بر این، برخی از لنز ها یک بار مصرفی هستند، به این معنی که فقط یک بار می توان از آن ها استفاده کرد و بعد از آن باید آن ها را دور بیندازیم.

روش صحیح استفاده از لنز چشم

علاوه بر این، مهم است که لنز چشم خود را هر شب قبل از خوابیدن خارج کنید و در مایع لنز حاوی جا لنز قرار دهید. این کار به لنز کمک می کند تا مرطوب شود و در طول شب خشک نشود.

همچنین، بهتر است در هنگام استفاده از لنز چشم خود، از استفاده از آرایش و کرم پودر دوری کنید. این مواد می توانند با لنز تداخل کرده و باعث خراشیدگی و آسیب به سطح آن شوند.

استفاده بیش از حد از لنز چشم می تواند به چشمان شما آسیب برساند و عفونت را ایجاد کند.

در نهایت، در صورتی که علائمی مانند خارش، قرمزی یا سوزش در چشمانتان دارید، لنز چشم را فوراً دراز کنید و به یک متخصص چشم پزشک مراجعه کنید. این ممکن است نشانه عفونت یا مشکل دیگری باشد که نیاز به درمان دارد.

نکات تکمیلی برای لنزهای طبی یا رنگی

اگر قصد استفاده از لنزهای رنگی یا طبی دارید، بهتر است قبل از هر چیز نکات مهمی درباره لنز و روش استفاده از آن را بدانید تا از هرگونه مشکلی در چشم‌هایتان جلوگیری کنید. در ادامه برخی از این نکات را با شما در میان می‌گذاریم.

۱. قبل از خرید لنز رنگی یا طبی بهتر است یک چشم پزشک یا اپتومتریست متخصص مراجعه کرده و نمره و وضعیت چشم‌هایتان را بررسی کنید. به او بگویید که قصد استفاده از لنز را دارید و اطلاعات لازم را از او دریافت کنید. سپس با استفاده از اطلاعات و نمره چشم خود می‌توانید لنز مناسب را سفارش دهید.

۲. لنزها معمولاً دارای تاریخ انقضای مختلفی هستند. بعضی از لنزها ساعتی یا روزانه و بعضی دیگر ماهانه، فصلی و سالیانه هستند.

۳. هر لنز چشم، بسته به نوع و کیفیت آن می‌تواند تا چند ساعت در چشم نگه داشته شود. بعد از اتمام زمان مورد نیاز، لنز را از چشم خارج کرده و روز بعد می‌توانید مجدداً از آن استفاده کنید. پس برای پیشگیری از هرگونه مشکل، لنز را تا ساعت ممکن در چشم متمرکز نگه دارید.

۴. قبل از استفاده ی لنز، دست‌هایتان را با آب و صابون بشویید.

۵. لنزها باید به طور مرتب، قبل و بعد از استفاده با استفاده از مایع لنز شستشو داده شوند.

۶. هیچ وقت هنگام خواب از لنز چشم استفاده نکنید. قبل از خواب، حتی اگر خسته هستید همیشه لنز را از چشم خارج کنید و در مایع لنز قرار دهید تا چشمانتان بتوانند به خوبی تنفس کنند.

جدید ترین لنزها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وب اپلیکیشن لنزشو را به صفحه اصلی گوشی تان اضافه کنید.

 1. در نوار پایین دکمه “Share” را انتخاب کنید.
 2. در منو باز شده گزینه، “Add to home screen” را انتخاب کنید.
 3. در مرحله بعد “Add” را انتخاب کنید.