جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

لنز چشم طبی: راه حلی برای اصلاح بینایی

line
فهرست مطالب

لنز چشم طبی: راه حلی برای اصلاح بینایی، لنزهای طبی روشی مؤثر و پرکاربرد برای اصلاح بینایی در افراد با مشکلات بینایی مختلف ارائه می‌دهند. این لنزها به صورت مستقیم روی چشم قرار می‌گیرند و توانایی دارند با تغییر شکل و قوس قرنیه، بینایی را تصحیح کنند. نوع لنزی که بر روی چشم قرار می‌گیرد و نوع مشکل بینایی مورد نظر و نیاز فرد، انتخاب لنز چشم طبی را تعیین می‌کند.

یکی از انواع اصلی لنزهای چشم طبی لنزهای تماسی مثل لنزهای سخت و نرم است. لنزهای تماسی سخت، باعث تصحیح بیشتری در مشکلات بینایی همچون کوتاه‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم می‌شوند. این لنزها با استفاده از یک جفت لنز تماسی تشکیل شده‌اند.

لنزهای تماسی نرم نیز برای تصحیح بینایی مناسب هستند، اما عمدتاً در موارد کوتاه‌بینی و دوربینی استفاده می‌شوند. این لنزها از موادی حاوی آب ساخته می‌شوند و راحت‌تر در چشم قرار می‌گیرند و برای استفاده در طول روز مناسب‌تر هستند. همچنین، لنزهای رنگی نیز به عنوان یک نوع لنز چشم طبی در نظر گرفته می‌شوند که به جز اصلاح بینایی، هم برای تغییر رنگ چشم افراد نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

استفاده از لنزهای چشم طبی در برخی موارد مزایای زیادی به همراه دارد. ابتدا، این لنزها توانایی اصلاح مشکلات بینایی را در نسبت بیشتری نسبت به عینک دارند. همچنین، لنزهای چشم طبی برای کارهای ورزشی و فعالیت‌های روزمره بهتر از عینک هستند، زیرا به خوبی روی چشم قرار می‌گیرند و جابجایی بینایی را محدود نمی‌کنند.

معایب لنزهای چشم طبی

اما استفاده از لنزهای چشم طبی همچنین معایبی نیز دارد. نگهداری و تمیزکاری لنزهای تماسی زمان‌بر است و نیاز به دقت بالا دارد. همچنین، احتمال عفونت چشم با استفاده نادرست از لنزهای چشم طبی بیشتر است. همچنین، هزینه لنزهای چشم طبی نسبت به عینک بالاتر است و در صورت نیاز به تغییرات مکرر در توان بینایی، هزینه‌ها بیشتر می‌شود.

به طور کلی، لنزهای چشم طبی یک راه حل مناسب و کارآمد برای اصلاح بینایی هستند، اما قبل از استفاده از آن‌ها باید به مزایا و معایب آن‌ها توجه کرده و با پزشک متخصص مشورت کنید.

چه موقع چشم نیاز به عینک دارد بیشتر بخوانید: ۱۵ دلیل که چه موقع چشمتان نیاز به عینک یا لنز طبی دارد؟

دلایل استفاده از لنز چشم طبی به جای عینک

 1. راحتی: استفاده از لنز چشم می‌تواند راحت‌تر از استفاده از عینک باشد. لنز چشم به دید بهتری از جهان اطراف کمک می‌کند، زیرا نیازی به نگهداری و تنظیم عینک نیست.
 2. بدون محدودیت‌های مربوط به فضا: با استفاده از لنز چشم، شما می‌توانید در هر فعالیت و ورزشی شرکت کنید بدون اینکه به دلیل عینک درمانی محدودیتی داشته باشید. عینک ممکن است در فعالیت‌های ورزشی، یا هنگام پرش و راه رفتن، یا حتی در بارش باران مشکل ساز شود.
 3. ظاهر طبیعی: لنز‌های چشم به‌طور معمول ظاهری طبیعی‌تری دارند نسبت به عینک. از آنجا که لنز‌ها مستقیماً روی چشم قرار می‌گیرند، شما می‌توانید بدون مشکل درباره ظاهر خود مطمئن باشید.
 4. تصحیح مشکلات دید: لنز‌های چشم می‌توانند مشکلات مرتبط با بینایی اصلاح کنند، از جمله آستیگماتیسم (ناهمواری)، هايپرمتروپی (بی‌بصری)، هایپومتروپی (کم‌بینا) و اختلالات بینایی دیگر.
 5. شکل‌پذیری: لنز‌های چشم قابل تنظیم هستند و می‌توانند به‌طور دقیق با تنظیمات شما جور شوند. این به معنای صحت بیشتری در تصحیح دید است و ممکن است نیاز به تعویض منظور داشته باشد.
 6. گزینه‌های سبک و بی‌صدا: لنز‌های چشم ممکن است سبک‌تر و بی‌صداتر از عینک باشند. این مزایا به تخلیه و راحتی بسیار خوبی می‌انجامند و این قابلیت را دارند که همه روزه از لنز‌های چشم استفاده کنید.
 7. آیندگی بهتر: استفاده از لنز چشم می‌تواند برای آینده چشمان شما مناسب تر باشد. برخی مشکلات بینایی، مانند آستیگماتیسم، با استفاده از لنز چشم قابل درمان هستند و می‌توانند به مشکلات بینایی برجسته‌تر و مزاحم بیشتری منجر شوند.

لنز چشم طبی رنگی: راه حلی برای اصلاح بینایی

لنز های طبی رنگی می توانند جایگزینی مناسب برای عینک های تصحیح بینایی باشند. این لنز ها همانند عینک ها عملکرد تصحیح دید را دارند اما به طور همزمان رنگ چشم را تغییر می دهند.

از این لنز ها برای تغییر رنگ چشم یا افزایش جذابیت ظاهری استفاده می شود. آنها در نقشه های رنگی متنوعی در دسترس هستند، از جمله رنگ های طبیعی مانند لنز آبی، لنز سبز، لنز قهوه ای و لنز خاکستری و همچنین رنگ های غیر طبیعی مثل زرد، قرمز و بنفش.

لنز های رنگی طبی باید توسط یک متخصص چشم پزشکی تجویز شوند و باید با مراقبت منظم و استفاده صحیح استفاده شوند. همچنین، لنز های چشم رنگی طبی برای همه مناسب نیستند و برخی از مشکلات چشمی مانند خشکی چشم یا حساسیت می تواند مانع استفاده از آنها شود. قبل از استفاده از این نوع لنز ها، نیاز است که با یک چشم پزشک مشورت کرده و توصیه های آن را رعایت کنید.

انواع لنز چشم طبی: راه حلی برای اصلاح بینایی

لنزهای چشم طبی معمولاً به دو دسته تقسیم می‌شوند: لنزهای تماسی و لنزهای عینکی. فهم شکلی و عملکرد هر کدام از این دسته‌ها به شرح زیر است:

 1. لنزهای تماسی:
  الف. لنز‌های تماسی نرم:
  • روزانه: این لنزها برای استفاده روزانه تولید می‌شوند و باید روزانه خارج شوند و تمیز شوند.دو هفته‌ای: معمولاً باید هر دو هفته یکبار تعویض شوند.ماهیانه: این لنزها برای استفاده ماهانه طراحی شده‌اند و باید هر ماه تعویض شوند.توریک: لنزهای توریک یا لنزهای آستیگمات برای بیمارانی که آستیگماتیزم دارند و نیاز به تصحیح لنزهای آستیگمات دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند.ارگونومیک: به منظور بهبود راحتی استفاده از لنزها، لنزهای ارگونومیک طراحی شده‌اند. این لنزها شامل ساختارهای خاصی هستند که باعث کاهش سایش و ایجاد راحتی بیشتر برای چشم می‌شوند.
  ب. لنز‌های تماسی سخت:
  • قرصی: این لنزها قرصی شکل هستند و تمیز شدن از آنها راحت نیست. برای استفاده روزانه قابل استفاده هستند.
  • گازی نیمه‌قرصی: این لنزها ترازیابی و توصیه آب‌و‌هوا راهنمایی می‌کنند.
  • مستطیلی: این لنزها قرصی بوده و برای مواردی که نیاز به قدرت بیشتر تصحیح دارند، پیشنهاد می‌شوند.
 2. لنزهای عینکی:
  الف. عینک تک‌بچه: یا همان عینک‌هایک دسته‌ای است از عینک‌های شیشه‌ای هستند که در یک دسته قرار گرفته‌اند.
  ب. عینک چشم‌اجرا: این عینک‌ها برای تصحیح فرصت کوتاه‌دیدگی و هایپرمتروپی تعبیه می‌شوند.
  ج. عینک دوسویه: این عینک‌ها برای تصحیح ترکیبی از کوتاه‌دیدگی و دوربینگی استفاده می‌شوند.
  د. عینک لزج: انواع چشم طبی را تنظیم و در منطقه پلاکت بچسبانید.
  همچنین عینک‌های خاصی وجود دارند که برای بیمارانی با بیماری‌های خاص مانند کراتوکونو (یک بیماری کره چشم در آن روشنایی محدود شده است) وجود دارند.

مهمترین نکات برای استفاده از لنز چشم طبی

استفاده از لنز چشم طبی نیازمند رعایت برخی نکات می‌باشد. نکات مهم در استفاده از لنز چشم طبی عبارتند از:

 1. رعایت نکات بهداشتی: قبل از لمس لنزها، دست‌ها را با آب و صابون بشویید و آنها را خشک کنید. همچنین، همیشه قبل و بعد از استفاده لنزها را با محلول خاص طبی شستشو دهید.
 2. تمیز نگه داشتن جالنزی: جالنزی را تمیز نگه دارید و همیشه قبل و بعد از استفاده آن را با محلول مورد نیاز ضدعفونی کنید.
 3. تعویض منظم لنزها: طبق دستور پزشک خود، لنزها را به طور منظم تعویض کنید.
 4. پیروی از دستورات پزشک مربوطه: دستورات پزشک را درباره یافت کردن لنزها، استفاده از ضدعفونی کننده ها و نحوه استفاده از لنزها دقیق رعایت کنید.
 5. تمرین تازه کردن چشم ها: اگر از لنزهای عادی استفاده می‌کنید، پیش از استفاده مجدد لنزها بعد از مدتی زمان استراحت برای چشم ها آن‌ها را در یک محلول نگهداری کنید. اگر از لنز‌های دائمی استفاده می‌کنید، حتما به مدت ازمایش چند روز، لنز‌ها را در محلول مخصوص بگذارید ولی با توجه به سبب دریافته از پزشک خود برای این لنز‌ها.
 6. پاک نگه داشتن محیط: لنزهای همراه با گرد و خاک استفاده نشوند، چرا که این مواد می‌تواند به عفونت تداوم دهد. همچنین، اجازه ندهید آب از دستشویی، دوش یا استخر و به چشمان شما برسد.
 7. استفاده از عینک آفتابی: در صورتی که لنزهای شفاف را استفاده می‌کنید، از عینک آفتابی با فیلتر UV استفاده کنید تا چشمان خود را از اشعه مضر آفتاب محافظت کنید.
 8. علائم ناراحتی و عوارض را گزارش دهید: هرگونه سوزش، قرمزی یا دید محرک باید به پزشک گزارش شود. در صورتی که لنز را احساس کرده اید، به محلول نگهداری شود و بلافاصله به چشمان خود بپردازید.

همچنین، توصیه می‌شود قبل از استفاده از لنز های طبی، با Lens show مشورت کنید و همیشه از دستورات و راهنمایی های ما پیروی کنید.

جدید ترین لنزها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وب اپلیکیشن لنزشو را به صفحه اصلی گوشی تان اضافه کنید.

 1. در نوار پایین دکمه “Share” را انتخاب کنید.
 2. در منو باز شده گزینه، “Add to home screen” را انتخاب کنید.
 3. در مرحله بعد “Add” را انتخاب کنید.