لنز چشم اسکلرال

line

فهرست مطالب

آنچه در مورد لنز چشم اسکلرال باید بدانید

لنز چشم اسکلرال چیست؟ بیایید اول درباره لنز چشم بگویم، لنز چشم انجام کارهای روزانه را برای افراد با بینایی ضعیف آسان تر می کند. حدود 45 میلیون نفر در ایالات متحده از لنزهای طبی برای اصلاح بینایی خود استفاده می کنند.

لنزهای تماسی نرم به اندازه قرنیه شما هستند و روی آنها قرار می گیرند. لنزهای چشم اسکلرال سخت و بزرگتر از قرنیه شما هستند. آنها بر روی صلبیه، سفیدی چشم شما قرار می گیرند. از آنجایی که نفوذ پذیر گاز هستند، به اکسیژن اجازه می دهند به قرنیه شما برسد و برای سلامت چشم بهتر هستند. آنها دید بهتری دارند و می توانند برای دوره های طولانی تر استفاده شوند. اگر به دلیل شکل نامنظم قرنیه یا بیماری نتوانید از لنزهای تماسی معمولی استفاده کنید، لنزهای چشم اسکلرال این مشکل را حل کرده‌اند.

لنز چشم اسکلرال چیست؟

دو نوع رایج لنز، لنزهای تماسی سخت و نرم هستند. لنزهای سخت اغلب قابل نفوذ گاز هستند و اجازه می دهند اکسیژن به قرنیه شما برسد. لنزهای تماسی اسکلرال بزرگتر از لنزهای تماسی نرم هستند. آنها محکم هستند، شکل خود را حفظ می کنند و روی صلبیه اطراف قرنیه قرار می گیرند.

مانند سایر لنزهای تماسی، لنزهای اسکلرال، ضعف بینایی ناشی از عیوب انکساری را اصلاح می کنند.

آنها می توانند تصحیح کنند:

نزدیک بینی (نزدیک بینی)

دوربینی (دوربینی)

تحریف بینایی (آستیگماتیسم)

مشکل در دید نزدیک با افزایش سن ( پیرچشمی )

لنز چشم اسکلرال از مواد قابل نفوذ گاز ساخته شده اند. آنها اجازه می دهند که اکسیژن به قرنیه شما برسد. لنزهای اسکلرال اگر شکل قرنیه شما غیرعادی باشد، مانند آستیگماتیسم و ​​قوز قرنیه، ارزشمند هستند. همچنین می‌توانید پس از لیزیک (کراتومیلوسیس درجا با لیزر)، نوعی جراحی برای اصلاح عیوب انکساری یا پیوند قرنیه از لنزهای اسکلرال استفاده کنید. فضای بین عدسی صلبیه و چشم مخزنی است که با لنز اسکلرال پر می شود. لنزهای چشم اسکلرال برای افرادی که خشکی چشم دارند گزینه مناسبی است.

معایب لنزهای تماسی اسکلرال

لنزهای چشم اسکلرال برای افرادی که نمی توانند از انواع دیگر لنزهای چشم استفاده کنند ارزشمند هستند. اما آنها معایبی هم دارند:

هر اپتومتریست و چشم‌پزشکی آنها را ارائه نمی‌کند. این لنزها نیاز به آموزش خاصی دارند.

لنزهای اسکلرال چهار تا پنج برابر لنزهای تماسی نرم گران هستند. اما می توان آنها را برای مدت طولانی تری استفاده کرد.

لنزهای اسکلرال اغلب کثیفی ها را جمع آوری می کنند و در طول روز نیاز به تمیز کردن دارند.

آنها گاهی نسبت به موقعیت اصلی خود می لغزند.

عادت کردن به لنزهای اسکلرال پس از استفاده از لنزهای نرم می تواند آزاردهنده باشد.

لنزهای اسکلرال در مقابل لنزهای تماسی

لنزهای تماسی نرم روی قرنیه قرار می گیرند. آنها نرم هستند و اکثر مردم پوشیدن آنها را راحت می دانند. اما این لنزهای تماسی می تواند برای افراد مبتلا به بیماری خشکی چشم، سندرم استیونز جانسون، سندرم شوگرن، قوز قرنیه (قرنیه با شکل غیر طبیعی) و بیماری پیوند در مقابل میزبان ناراحت کننده باشد. افرادی که جراحی قرنیه انجام داده اند نیز ممکن است نتوانند از لنزهای تماسی معمولی استفاده کنند.

لنزهای تماسی اسکلرال بزرگتر از قرنیه هستند. قطر اکثر آنها 14 تا 24 میلی متر است. آن را روی قرنیه خم می کنند و روی صلبیه، قسمت سفت و سفید چشم قرار می دهند. رطوبت چشم ها را برای مدت طولانی تری مرطوب نگه می دارد.

لنزهای اسکلرال جدید نیستند. مزایای آنها از نظر اکسیژن رسانی به قرنیه دهه هاست که شناخته شده است. آنها از آسیب هیپوکسیک قرنیه جلوگیری می کنند. و همچنین ممکن است آسیب هایی را که قبلاً رخ داده است، معکوس کنند.

مایع لنز چشم اسکلرال

همیشه باید از محلول های خاصی که برای نگهداری و مراقبت از لنزهای تماسی استفاده می شود، استفاده کنید. هرگز از آب یا محلول شوینده برای لنزهای تماسی خود استفاده نکنید. محلول لنز تماسی چند منظوره را می توان برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن لنزهای تماسی اسکلرال استفاده کرد. این محلول ها همچنین لنزهای شما را حالت می دهند. شما باید هر سه ماه یکبار کیس ذخیره سازی خود را تعویض کنید.

سایر محلول های تمیز کننده لنز حاوی پراکسید هیدروژن هستند. این محلول ها همچنین لنزهای شما را تمیز و ضدعفونی می کنند. آنها همچنین می شکنند. و زباله های به دام افتاده، پروتئین و رسوبات چربی را از بین می برند. پراکسید هیدروژن می تواند به چشم شما آسیب برساند. شما باید از خنثی‌کننده‌ای استفاده کنید که قرار دادن لنز در چشم را ایمن کند. یک خنثی کننده همیشه به عنوان بخشی از کیت های تمیز کردن لنز پراکسید هیدروژن فروخته می شود. لنزهای تماسی خود را حداقل شش ساعت در محلول خنثی کننده بگذارید.

چگونه لنزهای تماسی اسکلرال را قرار دهید؟

فرآیند قرار دادن لنزهای اسکلرال با لنزهای نرم متفاوت است. لنزهای چشم اسکلرال شما مخزنی برای نگهداری مایع و مرطوب نگه داشتن قرنیه شما دارند. این مراحل لازم است:

دست های خود را به خوبی با آب و صابون بشویید.

لنز را با محلول نمکی بدون مواد نگهدارنده به خوبی پر کنید. مواد نگهدارنده می توانند به قرنیه شما آسیب برسانند.

اطمینان حاصل کنید که هیچ حباب در لنز وجود ندارد، زیرا این حباب ها باعث تار شدن دید شما می شود.

وقتی چاه لنز پر شد، لنز را به روش سه پایه سه انگشتی در چشم خود قرار دهید.

لنزهای تماسی قابل نفوذ گاز

لنزهای تماسی قابل نفوذ به گاز از ماده ای ساخته شده اند که شکل خود را حفظ می کند اما اجازه عبور اکسیژن را می دهد. در مقایسه با لنزهای نرم، حدود دو تا چهار برابر بیشتر اکسیژن در دسترس قرنیه شما قرار دارد. آنها کوچکتر از لنزهای تماسی معمولی هستند و حدود سه چهارم قرنیه را می پوشانند. آنها از یک ماده سفت ساخته شده اند و شکل خود را در استفاده حفظ می کنند.

این لنزها دید واضح تر و واضح تری نسبت به لنزهای تماسی نرم ارائه می دهند. آنها دوام بیشتری دارند و کار با آنها راحت تر است. اما ممکن است نیاز به زمان داشته باشید تا به آنها عادت کنید. فرآیند تمیز کردن و ضد عفونی آنها نیز پیچیده تر است.

مراقبت از لنزهای خود

شمان شما ارزشمند هستند. و مراقبت از لنزهایتان برای سالم نگه داشتن آنها مهم است. برخی از اقدامات مهم عبارتند از:

قبل از گذاشتن یا درآوردن لنزهای تماسی دست های خود را بشویید.

همیشه هنگام خواب لنزهای خود را بردارید. استفاده از لنز در هنگام خواب هشت برابر بیشتر در معرض خطر عفونت است.

آب می تواند حامل میکروب باشد. لنزهای خود را دور از آب نگه دارید. هرگز آنها را هنگام شنا یا دوش گرفتن نپوشید.

لنزهای خود را با محلول ضدعفونی کننده لنزهای تماسی تمیز کنید.

محفظه لنز تماسی خود را با همان محلول تمیز کنید و هر سه ماه یکبار آن را تعویض کنید.

مراقبت از لنز برای سلامت چشم بسیار مهم است. مراقبت نادرست می تواند باعث بیماری هایی مانند کراتیت و عفونت چشم شود. اگر قرمزی چشم دارید یا چشمانتان دردناک است، فورا لنزهای تماسی خود را بردارید و با پزشک خود مشورت کنید. عفونت های جدی چشم با استفاده از لنزهای تماسی اتفاق می افتد و می تواند باعث نابینایی شود.

جدید ترین لنزها

2 پاسخ

  1. بسیار عالی ممنون از توضیح خوبتون فقط اینکه گفته بودید سه پایه چجوری منظورتون هست!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *