جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

راهنمای کوررنگی

line
فهرست مطالب

راهنمای کوررنگی با لنز چشم لنز شو : کوررنگی واقعاً آن چیزی نیست که به نظر می رسد. اکثر افراد مبتلا به این عارضه می توانند برخی از رنگ ها را به درستی ببینند اما نمی توانند برخی دیگر را انتخاب کنند. “کمبود رنگ” ممکن است نام بهتری باشد. هر چه اسمش را بگذارید، در مردان شایع تر از زنان است. از هر 12 مرد، 1 مرد کور رنگی است، در حالی که حدود یک زن از هر 200 زن است.

راهنمای کوررنگی

دو نوع اصلی کوررنگی

با رایج ترین نوع کوررنگی، نمی توانید تفاوت بین برخی از سایه های قرمز و سبز را تشخیص دهید. افراد دیگر نوعی دارند که باعث می شود سایه های خاصی از آبی و زرد را با هم اشتباه بگیرید. هر کدام می تواند خفیف، متوسط ​​یا شدید باشد.

راهنمای کوررنگی

چگونه رنگ ها را می بینید

شبکیه شما لایه ای در پشت کره چشم شما است که به نور حساس است. دو نوع سلول دارد: میله و مخروط. میله ها در نور کم کار می کنند و مخروط ها به نور روشن تر واکنش نشان می دهند. هر دو به رنگ ها پاسخ می دهند. سیگنال‌های آن‌ها از طریق عصب بینایی به مغز شما می‌رسند، جایی که با هم ترکیب می‌شوند تا تمام رنگ‌های رنگین کمان را بسازند. حدود 12 درصد از زنان یک نوع مخروط اضافی دارند که به آنها اجازه می دهد 100 برابر بیشتر از افراد دیگر رنگ ها را ببینند.

راهنمای کوررنگی

چگونه کوررنگی اتفاق می افتد

اگر کور رنگ هستید، به این معنی است که حداقل یک نوع مخروط مشکل دارد. ممکن است آن مخروط ها از بین رفته باشند، یا ممکن است رنگی متفاوت از آنچه باید انتخاب کنند. به عنوان مثال، برخی از مخروط ها ممکن است دارای کدگذاری ژنتیکی معیوب برای مواد شیمیایی حساس به رنگ خاص باشند. در هر صورت، آنها نمی توانند اطلاعات درست را به مغز شما ارسال کنند. از آنجایی که مخروط‌ها به شما کمک می‌کنند جزئیات دقیق چیزی را که به آن نگاه می‌کنید ببینید، کوررنگی ممکن است باعث شود شما کمی واضح‌تر ببینید.

راهنمای کوررنگی

راهنمای کوررنگی چرا این اتفاق می افتد: ژن ها

اکثر افرادی که کوررنگی دارند با آن متولد می شوند. این به این دلیل است که معمولاً با ژن هایی که از والدین خود دریافت می کنید شروع می شود. این ژن ها دستورالعمل درستی در مورد چگونگی ساخت رنگدانه های آبی، قرمز و سبز برای مخروط ها به بدن شما نمی دهند. بدون رنگدانه ها، مخروط ها نمی توانند رنگ ها را تشخیص دهند.

راهنمای کوررنگی

راهنمای کوررنگی چرا این اتفاق می افتد: بیماری

کوررنگی می تواند بر برخی از افرادی که با آن متولد نشده اند تأثیر بگذارد. برخی از بیماری های چشمی می توانند منجر به آن شوند و همچنین می تواند همراه با سرطان خون، بیماری پارکینسون، بیماری آلزایمر، کم خونی داسی شکل یا اختلال مصرف الکل رخ دهد.

چه موقع چشم نیاز به عینک دارد بیشتر بخوانید: ۱۵ دلیل که چه موقع چشمتان نیاز به عینک یا لنز طبی دارد؟

راهنمای کوررنگی چرا این اتفاق می افتد: دارو یا مواد شیمیایی

برخی داروها – از جمله برخی که بیماری قلبی، فشار خون بالا، اختلال نعوظ، بیماری های عصبی یا اختلالات عاطفی را درمان می کنند – می توانند کوررنگی را به عنوان یک عارضه جانبی داشته باشند. کوررنگی همچنین می تواند ناشی از کار در اطراف مواد شیمیایی مانند کودها یا حلال ها باشد. اما در حالی که مواردی مانند مصرف برخی داروها یا کار با مواد شیمیایی خاص می تواند باعث کمبود رنگ ثانویه شود، بسیار غیر معمول است.

چگونه یافت می شود

اگر کودک شما کور رنگی دارد، ممکن است تا زمانی که نام رنگ ها را یاد نگیرد، آن را ندانید. یا ممکن است در مدرسه با امتحانات یا تکالیف درسی که از مواد رنگی استفاده می کنند، مشکل داشته باشند. این ایده خوبی است که بینایی رنگی کودکان را در حدود 4 سالگی آزمایش کنید. اگر کوررنگی در خانواده شما وجود دارد، کودک خود را توسط چشم پزشک آزمایش کنید.

راهنمای کوررنگی

راهنمای تشخیص کوررنگی

راه اصلی برای تشخیص کوررنگی کسی، تست رنگ ایشیهارا است. از تصاویر نقاط در رنگ های مختلف استفاده می کند. اگر رنگ را درست ببینید، یک عدد یا شکل دیگری را در هر تصویر می بینید. اگر کور رنگ هستید، نمی توانید. شما می توانید آزمایش را روی خودتان انجام دهید، اما یک چشم پزشک می تواند آن را بهتر انجام دهد.

زندگی با کوررنگی: ابزار

برنامه‌های تلفن همراه یا رایانه لوحی شما می‌توانند به شما بگویند رنگ چیزی چیست. شما یک عکس می گیرید و وقتی روی جایی در تصویر ضربه می زنید، برنامه رنگ را به شما می گوید. برخی از برنامه ها حتی می توانند سایه رنگ ها را تشخیص دهند. اگر کوررنگی قرمز-سبز دارید، لنزهای خاص ممکن است به شما اجازه دهند رنگ ها را واضح تر ببینید، اگرچه اثربخشی آنها به طور گسترده بحث برانگیز است. به عنوان مثال، لنزهای ویژه برای اصلاح کمبود رنگ برای خلبانان مجاز نیستند.

زندگی با کوررنگی: عادات

اگر کور رنگی هستید، می‌توانید از کسی بخواهید که به شما کمک کند برچسب‌هایی را روی لباس‌هایتان بگذارید که به شما می‌گوید چه رنگی هستند، تا بتوانید چیزهایی را انتخاب کنید که مطابقت دارند. کمد خود را طوری بچینید که لباس هایی که با هم بپوشید نزدیک به هم آویزان شوند. همچنین ممکن است ترتیب رنگ ها را در اشیاء مختلف مانند چراغ های راهنمایی به خاطر بسپارید.

آیا کوررنگی قابل درمان است؟

اگر کوررنگی شما به دلیل بیماری یا عارضه جانبی داروهای تجویزی شروع شده است، ممکن است بتوانید کاری در مورد آن انجام دهید. برای مثال، پزشک شما ممکن است بتواند داروی دیگری را تجویز کند. اما نوع اصلی کوررنگی، نوعی که از والدین خود به ارث برده اید، قابل اصلاح نیست.

جدید ترین لنزها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وب اپلیکیشن لنزشو را به صفحه اصلی گوشی تان اضافه کنید.

  1. در نوار پایین دکمه “Share” را انتخاب کنید.
  2. در منو باز شده گزینه، “Add to home screen” را انتخاب کنید.
  3. در مرحله بعد “Add” را انتخاب کنید.