جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

دید چشم زنان: درک خطرات و راه های محافظت از آن

line
فهرست مطالب

قبل از ان که به دید چشم زنان: درک خطرات و راه های محافظت از آن بپردازیم. بیانسه با غزل معروفش این را به بهترین وجه گفت: «چه کسی دنیا را اداره می کند؟ دختران.»

زنان موجودات قوی و باورنکردنی هستند. که در هنر کنار هم نگه داشتن چیزها، حتی زمانی که در شرایط نامساعدی هستند، تسلط دارند.

متأسفانه یکی از آسیب‌های جدی که زنان با آن مواجه هستند سلامت چشم‌هایشان است.

ولی خوشبختانه لنز چشم هم این مشکلات را بر طرف می کند هم به زیبایی شما می افزاید.

تحقیقات انجام شده در 20 سال گذشته نشان داده است که زنان در مقایسه با مردان در معرض خطر بیشتری برای تغییرات بینایی، آسیب و از دست دادن هستند. در واقع، زنان 12 درصد بیشتر از مردان در معرض از دست دادن بینایی هستند.

اگرچه شرایط جدی بینایی مختص زنان نیست، اما آنها می توانند تأثیرات متفاوت و بیشتری را نسبت به مردان روی بینایی خود تجربه کنند. بنابراین، زنان چه کاری می توانند انجام دهند؟ چگونه می توان به دید چشم زنان: درک خطرات و راه های محافظت از آن قالب بشیم؟

عوامل بیولوژیکی زیادی در ایجاد مشکلات بینایی نقش دارند که زنان نمی توانند آنها را کنترل کنند. با این حال، دانستن خطرات این امکان را فراهم می کند تا گام هایی در جهت محافظت از بینایی برداشته شود و تعداد زنانی که با چشمان سالم و بینایی سالم زندگی می کنند افزایش یابد.

تغییرات هورمونی دید چشم زنان: درک خطرات و راه های محافظت از آن

هورمون ها مواد شیمیایی هستند که پیام ها را به قسمت های مختلف بدن ارسال می کنند. و بر بسیاری از عملکردهای مهم تأثیر می گذارند. اینها عبارتند از خلق و خو، عملکرد جنسی، رشد و تکامل و توانایی تولید مثل.

هورمون هایی که مردان و زنان را متمایز می کنند، هورمون های جنسی یا استروئیدهای جنسی هستند. هورمون های جنسی اصلی در سیستم غدد درون ریز زنانه، شبکه ای که هورمون ها در آن کار می کنند، عبارتند از:

استروژن – این ماده نقش مهمی در رشد تولید مثل و جنسی دارد که از دوران بلوغ شروع می شود.

پروژسترون – این به تنظیم چرخه های قاعدگی کمک می کند و بدن را برای بارداری آماده می کند.

آندروژن ها – اینها گروهی از هورمون های جنسی را تشکیل می دهند که بر باروری، توده استخوانی، میل جنسی و تولید گلبول های قرمز خون تأثیر می گذارند. زنان فقط مقادیر کمی دارند، در حالی که مردان مقادیر بیشتری دارند (تستوسترون رایج ترین آندروژن است).

از آنجایی که هورمون ها بسیار قدرتمند هستند، عدم تعادل شیمیایی می تواند باعث تغییرات جدی در بدن، از جمله چشم ها شود. تحقیقات نشان داده است که بافت های چشم دارای گیرنده های هورمون جنسی هستند. این بدان معناست که مشکلات چشمی و بینایی می تواند در پاسخ به تغییرات در سطح هورمون های جنسی رخ دهد.

برخی از بزرگترین تغییرات هورمونی که بسیاری از زنان تجربه می کنند در دوران بلوغ، بارداری و یائسگی است.

نحوه دید چشم زنان در دوران بلوغ: درک خطرات و راه های محافظت از آن

دختران نوجوان معمولاً بین سنین 8 تا 13 سالگی وارد بلوغ می‌شوند. وقتی دختری شروع به بلوغ می‌کند، بدن او هورمون‌های محرک فولیکول و هورمون‌های لوتئین‌کننده بیشتری تولید می‌کند. این باعث تولید استروژن و پروژسترون می شود.

مدت کوتاهی بعد، دختران معمولا اولین چرخه قاعدگی خود را تجربه می کنند. در طول این چرخه و هر چرخه ای که به دنبال آن می آید، سطح استروژن و پروژسترون تغییر می کند. این تغییرات هورمونی می تواند بر بینایی آنها تأثیر بگذارد.

مطالعه‌ای که در مجله پزشکی چینی درباره تغییرات هورمونی و بینایی منتشر شد، چرخه‌های 120 دختر نوجوان نزدیک‌بین 15 تا 16 ساله را بررسی کرد. اندازه‌گیری‌های چشمی و همچنین سطح استرادیول (نوعی استروژن) برای چشم‌های هر دختر ثبت شد.

سطح چشم ها و هورمون ها در چهار نوبت مختلف در طول چرخه هر دختر دوباره اندازه گیری شد. نتایج نشان داد که در هر بار اندازه گیری چشم – مانند نسخه عینک – بسته به اینکه دختر در کجای سیکل خود قرار دارد، تفاوت کوچکی در اندازه گیری های چشمی وجود دارد. به نظر می رسید اندازه گیری ها با سطح استرادیول در چشم تغییر می کند.

نحوه دید چشم زنان در دوران بارداری: درک خطرات و راه های محافظت از آن

هنگامی که یک زن باردار می شود، سطح هورمون ها به طور قابل توجهی تغییر می کند. علاوه بر استروژن و پروژسترون، مجموعه جدیدی از هورمون های بارداری به ترکیب اضافه می شود. هورمون های بارداری شامل گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) و لاکتوژن جفت انسانی (hPL) هستند.

از آنجایی که این هورمون ها توسط جفت تولید می شوند، فقط در دوران بارداری وجود دارند.

وجود این هورمون ها می تواند باعث تغییرات ظریف و موقتی در داخل و اطراف چشم در دوران بارداری شود. آنها اغلب پس از زایمان یا پس از قطع شیردهی توسط مادر برطرف می شوند. این تغییرات می تواند بر آنها تأثیر بگذارد:

پلک ها

بسیاری از زنان باردار دارای رنگدانه های بیشتری در اطراف پلک هستند که ملاسما یا کلواسما نامیده می شود. کارشناسان معتقدند تغییرات هورمونی باعث افزایش تولید ملانین در دوران بارداری می شود که می تواند منجر به تیره شدن پوست در نواحی خاصی شود.

قرنیه

قرنیه ممکن است در طول بارداری از نظر ضخامت، انحنا و حساسیت تغییر کند. این می تواند منجر به عیب انکساری شود که باعث تاری دید می شود. همچنین برای زنانی که قبل از بارداری از لنزهای تماسی استفاده می‌کردند، ممکن است دچار عدم تحمل موقت لنز شوند.

تولید اشک

بارداری نیاز به کار بسیاری از هورمون ها دارد. گاهی اوقات این هورمون ها می توانند لایه اشکی و غدد اشکی چشم را تحت تاثیر قرار دهند و منجر به سندرم خشکی چشم شوند.

فشار داخل چشم (IOP)

فشار داخل چشم در دوران بارداری کاهش می‌یابد، اگرچه به ندرت در دوران بارداری فشار به طور خطرناکی پایین می‌آید. با این حال، داشتن IOP پایین می تواند باعث تورم قرنیه و بی نظمی شود و در نتیجه بینایی کاهش یابد.

لنزها

محل اقامت تابعی از عدسی چشم است که به آن اجازه می دهد تمرکز را از دید دور به دید نزدیک تغییر دهد. در طول بارداری و شیردهی، برخی از زنان گزارش داده اند که توانایی اقامت خود را از دست داده اند.

زنانی که قبل از باردار شدن مبتلا به دیابت هستند، در معرض خطر ابتلا به رتینوپاتی دیابتی هستند. خطر رتینوپاتی دیابتی در زنانی که در دوران بارداری به دیابت مبتلا می شوند، کم است – وضعیتی به نام دیابت بارداری.

بینایی در دوران یائسگی تغییر می کند

یائسگی زمانی اتفاق می افتد که زن دیگر دوره قاعدگی ندارد و دیگر نمی تواند باردار شود. پس از یائسگی، تخمدان‌هایی که هورمون‌های جنسی تولید می‌کنند، فقط مقادیر کم اما ثابتی از این هورمون‌ها را تولید می‌کنند.

یکی از تغییرات عمده مرتبط با بینایی، سندرم خشکی چشم پس از یائسگی است.

استروژن ها و آندروژن ها نقش عمده ای در سیستم روانکاری چشم دارند. همانطور که قبلا ذکر شد، بافت های مختلف چشم دارای گیرنده های هورمون جنسی هستند. یکی از مکان هایی که این گیرنده ها در آن قرار دارند، غدد میبومین است.

لایه اشکی که چشم را هیدراته نگه می دارد از سه لایه تشکیل شده است: لایه آبی، لایه لیپیدی و لایه موسین. غدد میبومین که روی پلک ها قرار دارند، لایه چربی را تولید می کنند. این لایه با جلوگیری از تبخیر لایه آبی چشم را مرطوب نگه می دارد.

تحقیقات در مورد اینکه آیا جایگزینی استروژن یا آندروژن برای خشکی چشم در زنان یائسه بهترین است یا خیر متناقض است.

برخی از مطالعات نشان می دهد که غدد میبومین اندام هدف آندروژن هستند. این بدان معناست که گیرنده ها به هورمون آندروژن بهترین پاسخ را می دهند. بنابراین، اعتقاد بر این است که آندروژن می تواند به غدد کمک کند لایه چربی تولید کنند و علائم خشکی چشم را تسکین دهد.

علاوه بر این، مطالعات بر روی زنان یائسه با استروژن پایین نشان داد که خطر ابتلا به سندرم چشم خشک با شروع درمان جایگزین استروژن در آنها افزایش می‌یابد. آنها همچنین علائم شدیدتری داشتند.

درمان خشکی چشم در دوران یائسگی

یک درمان مطمئن برای خشکی چشم پس از یائسگی هنوز ناشناخته است. اما برخی مطالعات نشان می‌دهند که درمان جایگزین آندروژن یک درمان مناسب است.

علاوه بر سندرم چشم خشک، برخی تحقیقات نشان می‌دهند که یائسگی ممکن است چند عامل خطر را افزایش دهد که می‌تواند در ایجاد گلوکوم نقش داشته باشد. با این حال، تحقیقات همچنین درمان جایگزینی استروژن را با کاهش اندک فشار داخل چشم مرتبط دانسته است.

بینایی و سن

بر اساس تحقیقات انجام شده توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، زنان به طور متوسط ​​5.4 سال بیشتر از مردان عمر می کنند. اگرچه ممکن است این مدت چندان طولانی به نظر نرسد، پنج سال زندگی اضافی می تواند زنان را مستعد ابتلا به بیماری های چشمی مرتبط با افزایش سن کند.

بیماری های چشمی که در سنین بالاتر شایع هستند عبارتند از:

آیا لنز طبی ضرر دارد بیشتر بخوانید: آیا لنز طبی ضرر دارد؟ افسانه یا واقعیت

آب مروارید

آب مروارید در نتیجه کدر شدن عدسی چشم است. آنها به دلیل تجمع پروتئین های عدسی که در طول فرآیند پیری رخ می دهد، ایجاد می شوند. آب مروارید معمولاً در طول زمان به کندی رشد می کند و می تواند باعث تیرگی، تیرگی و تاری دید شود.

در موارد شدید، آب مروارید درمان نشده می تواند منجر به از دست دادن بینایی شود. جراحی آب مروارید می تواند آب مروارید را از بین ببرد و دید واضح را بازیابی کند. اگرچه آب مروارید در میان افراد مسن شایع است، اما داده ها نشان می دهد که زنان در معرض خطر بیشتری نسبت به مردان قرار دارند.

گلوکوم

تعداد زنان در مبتلایان به گلوکوم در سراسر جهان از مردان بیشتر است. این بیماری با فشار زیاد در چشم مشخص می شود که می تواند منجر به آسیب عصب بینایی شود. افزایش فشار به دلیل عدم تعادل بین تولید مایع داخلی چشم، به نام زلالیه، و توانایی آن برای خارج شدن است.

فشار چشم که برای مدت طولانی بیش از حد بالا می ماند می تواند به عصب بینایی در پشت چشم آسیب برساند که می تواند باعث کاهش بینایی شود. درمان گلوکوم ممکن است شامل قطره چشم، داروهای خوراکی یا جراحی باشد.

دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن

دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD) وضعیتی است که شامل از بین رفتن سلول های حساس به نور (گیرنده های نوری) در ماکولا می شود. ماکولا ناحیه مرکزی شبکیه است و مسئول واضح ترین دید مرکزی و دید رنگی شماست.

در مراحل پایانی AMD، یک فرد ممکن است دید مرکزی خود را کم یا اصلاً نداشته باشد، اما احتمالاً همچنان دید محیطی خود را خواهد داشت. هیچ درمانی برای AMD وجود ندارد و درمان فعلی فقط برای نوع خاصی به نام AMD مرطوب موثر است.

آمارهای سال 2010 نشان داد که زنان 65 درصد موارد AMD را تشکیل می دهند، در حالی که مردان تنها 35 درصد را تشکیل می دهند.

جداشدگی شبکیه

جداشدگی شبکیه زمانی اتفاق می افتد که بافت حساس به نور در پشت چشم (شبکیه) از کره چشم جدا شود. این جدایی خون رسانی به شبکیه را قطع می کند که می تواند باعث مرگ سلول های مسئول بینایی شما شود.

جراحی اورژانسی تنها راه برای ترمیم شبکیه جدا شده است. هر چه زودتر بتوان شبکیه را دوباره وصل کرد، احتمال بازیابی بینایی بیشتر می شود.

اگرچه جداشدگی شبکیه در زنان بیشتر اتفاق نمی‌افتد، اما تحقیقات نشان می‌دهد که زنان به اندازه مردان برای این وضعیت مراقبت نمی‌کنند. زنان بیمه شده 34 درصد کمتر از مردان بیمه شده برای ترمیم پارگی شبکیه تحت عمل جراحی قرار می گیرند.

بیماری خود ایمنی و بینایی

زنان دو برابر بیشتر از مردان در معرض ابتلا به بیماری خود ایمنی هستند. اگرچه دلیل دقیق آن هنوز در حال تحقیق است، اما اعتقاد بر این است که این تفاوت به ژنتیک و هورمون های زنانه مربوط می شود.

ژنتیک و خطر بیماری خودایمنی

کروموزوم ها از والدین به فرزندانشان منتقل می شوند و صفات خاصی را تعیین می کنند. زنان با دو کروموزوم X (XX) به دنیا می آیند، در حالی که مردان با یک کروموزوم X و یک کروموزوم Y (XY) متولد می شوند.

کروموزوم X بزرگتر از کروموزوم Y است و دارای تعداد بیشتری ژن مرتبط با ایمنی است. این ژن ها به تحریک پاسخ های ایمنی در بدن کمک می کنند. داشتن تعداد بیشتر ژن همچنین به این معنی است که شانس بیشتری برای داشتن جهش ژنی وجود دارد. ترکیب این عوامل خطر ابتلای زنان به پاسخ خود ایمنی را افزایش می دهد.

به بیان ساده، کروموزوم های X نسبت به کروموزوم های Y در معرض خطر بیشتری برای جهش خود ایمنی هستند. از آنجایی که زنان دارای دو کروموزوم X هستند، “دوز دو برابر” خطر خود ایمنی را دریافت می کنند.

هورمون ها و خطرات خودایمنی

استروژن یک هورمون پیش التهابی است و آندروژن مانند تستوسترون یک هورمون ضد التهابی است. این امکان وجود دارد که از آنجایی که زنان دارای سطوح بسیار بالاتری از استروژن پیش التهابی نسبت به مردان هستند، بیشتر مستعد ابتلا به مشکلات خودایمنی هستند. با این حال، این نظریه هنوز در حال بررسی است.

اختلالات خود ایمنی و بینایی

انواع مختلفی از اختلالات خود ایمنی وجود دارد. مواردی که بیشتر در زنان دیده می شود عبارتند از:

  • آرتریت روماتوئید (RA) باعث آسیب به بافت همبند سالم موجود در چشم ها و سایر نواحی در سراسر بدن می شود. مشکلات چشمی مرتبط با RA شامل سندرم چشم خشک، یووئیت، اسکلریت، آب مروارید و موارد دیگر است.
  • علائم لوپوس شامل بثورات اطراف پلک و واسکولیت شبکیه است. لوپوس همچنین ممکن است باعث خشکی چشم، اسکلریت و آسیب عصب بینایی شود.
  • بیماری گریوز بر غده تیروئید تأثیر می گذارد و باعث تولید بیش از حد هورمون تیروئید می شود. بیماری گریوز از طریق التهاب، برآمدگی چشم، ناهماهنگی چشم و موارد دیگر بر چشم ها تأثیر می گذارد. بیماران همچنین ممکن است به بیماری چشم تیروئید مبتلا شوند که مجموعه ای از علائم و عوارض خاص خود را دارد.
  • مولتیپل اسکلروزیس (MS) به بافت سالم مغز و نخاع آسیب می رساند. شایع ترین علامت مرتبط با بینایی ام اس، التهاب عصب بینایی (نوریت بینایی) است.

دیابت و بینایی

یک زن نمی تواند در مورد هورمون ها، ژنتیک یا تغییراتی که با افزایش سن به وجود می آید انجام دهد. اما انجام عادات سالم می تواند به محافظت از چشم در برابر بیماری هایی مانند دیابت کمک کند.

احتمال ابتلای مردان به دیابت نوع 2 دو برابر زنان است. با این حال، عوارض دیابت، مانند بیماری قلبی، بیشتر زنان را تحت تاثیر قرار می دهد.

دیابت به تنهایی می تواند عواقب جدی برای بینایی داشته باشد، مانند رتینوپاتی دیابتی. رتینوپاتی دیابتی ناشی از آسیب به رگ های خونی شبکیه چشم در اثر قند خون بالا است. این رگ های خونی آسیب دیده در شبکیه شروع به نشت می کنند که می تواند منجر به عوارض تهدید کننده بینایی شود.

رتینوپاتی دیابتی همچنین می تواند منجر به تورم در ماکولا شود که به عنوان ادم ماکولا شناخته می شود. هر دو ادم ماکولا و رتینوپاتی دیابتی می توانند در صورت عدم مدیریت علائم منجر به کوری شوند.

بیماری قلبی و دیابت معمولاً دست به دست هم می دهند. عوامل خطر اصلی بیماری قلبی، مانند فشار خون بالا و کلسترول بالا، می توانند باعث انسداد یا خونریزی در چشم شوند و بینایی را تهدید کنند.

بیماری قلبی علاوه بر تاثیر بر چشم ها، علت اصلی مرگ و میر زنان در ایالات متحده است. این امر حفظ یک سبک زندگی سالم و انجام معاینات فیزیکی و چشمی منظم را بسیار مهم می کند.

چگونه زنان می توانند از بینایی خود محافظت کنند

زنان به عنوان مراقب طبیعی شناخته شده اند. این اغلب به این معنی است که آنها نیازهای دیگران را بر نیازهای خود ترجیح می دهند. در حالی که این یکی از بسیاری از ویژگی‌های فوق‌العاده زنان است، مهم است که در مورد سلامت و رفاه خود نیز فعال باشند.

سلامت چشم خود را در اولویت قرار دهید

زنان 18 تا 60 ساله باید حداقل هر دو سال یک بار معاینه جامع چشم انجام دهند. اگر به دلیل سابقه خانوادگی یا سابقه بینایی خود به عنوان یک بیمار در معرض خطر در نظر گرفته می شوید، باید هر سال یک معاینه چشم انجام شود. برنامه ریزی و انجام معاینه چشم می تواند به شما آرامش خاطر بدهد زیرا بدانید که بینایی و سلامت چشم شما در بهترین حالت است.

همچنین برای زنان مهم است که هر گونه تغییر بینایی را تشخیص دهند و آن را به چشم پزشک گزارش دهند، حتی اگر تغییر لزوماً آنها را آزار ندهد. تغییرات بینایی می تواند چیزی جزئی باشد یا ممکن است بینایی را تهدید کند. آگاه کردن چشم پزشک از تغییرات در بینایی می تواند آنها را در مسیر درستی برای درمان احتمالی قرار دهد.

تاریخچه پزشکی خانواده خود را بدانید

ژنتیک و سابقه خانوادگی نقش زیادی در بینایی دارند. از عیوب انکساری جزئی گرفته تا گلوکوم و AMD، شرایط بینایی می تواند به صورت ژنتیکی منتقل شود.

آگاهی از سابقه خانوادگی خود و اطلاع دادن به پزشک در مورد شرایطی که در خانواده شما وجود دارد، می تواند به او کمک کند تا مراقب شرایط خاص باشد.

از سیگار کشیدن خودداری کنید یا آن را ترک کنید

سیگار هیچ چیز مثبتی به سلامتی شما نمی‌افزاید، از جمله سلامت چشم‌ها. افراد سیگاری در معرض خطر بیشتر آب مروارید، AMD، شرایط التهابی و موارد دیگر هستند.

اگر سیگار می کشید، برای ترک آن تلاش کنید. افراد غیر سیگاری باید از سیگار کشیدن خودداری کنند.

بیرون عینک آفتابی بزنید

عینک آفتابی فقط برای روزهای تابستانی در استخر نیست. استفاده از عینک آفتابی هر زمان که در فضای باز هستید یا هنگام رانندگی می‌توانید از چشمان شما در برابر اشعه‌های مضر UV محافظت کند. اطمینان حاصل کنید که از عینک آفتابی با کیفیتی استفاده می کنید که 99٪ تا 100٪ اشعه های UVA و UVB را مسدود می کند.

یک رژیم غذایی متعادل بخورید

استفاده از میوه‌ها، سبزیجات و آنتی‌اکسیدان‌ها در رژیم غذایی می‌تواند به تاخیر یا جلوگیری از شروع برخی بیماری‌های چشمی کمک کند. همچنین خوب است که:

غلات کامل و چربی های سالم بخورید

پروتئین خود را از گوشت بدون چربی، ماهی، آجیل و تخم مرغ دریافت کنید

نوشیدن مقدار زیادی آب

همچنین می‌توانید ویتامین‌های خاصی را برای تکمیل رژیم خود مصرف کنید: ویتامین A (و بتاکاروتن)، ویتامین C، ویتامین E و روی همگی گزینه‌های خوبی برای حفظ سلامت چشم‌ها هستند.

ورزش سبک ​​را در برنامه روزانه خود بگنجانید

توصیه می شود که هر هفته 150 دقیقه (2.5 ساعت) فعالیت متوسط ​​​​برای حفظ سلامت جسمانی انجام شود. این را می توان به فعالیت های کوچک در طول هفته تقسیم کرد تا هدف قابل کنترل تر به نظر برسد.

نمونه هایی از فعالیت های متوسط ​​شامل پیاده روی سریع، رقصیدن، دوچرخه سواری، ایروبیک در آب، پیاده روی، اسکیت غلتکی و هل دادن ماشین چمن زنی است. فعالیت بدنی منظم می تواند به کاهش خطر ابتلا به بینایی و سایر بیماری ها کمک کند و با افزایش سن احساس خوبی به شما بدهد.

حالا کامل درباره موضوع دید چشم زنان: درک خطرات و راه های محافظت از آن اطلاعات دارید. امیدوارم تونسته باشیم کمکتون کرده باشیم.

جدید ترین لنزها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وب اپلیکیشن لنزشو را به صفحه اصلی گوشی تان اضافه کنید.

  1. در نوار پایین دکمه “Share” را انتخاب کنید.
  2. در منو باز شده گزینه، “Add to home screen” را انتخاب کنید.
  3. در مرحله بعد “Add” را انتخاب کنید.